Úvod Automagazín Hráte počas jazdy hry na mobile? Robíte veľkú chybu

Hráte počas jazdy hry na mobile? Robíte veľkú chybu

439
0
ZDIEĽAŤ

Odborníci sa každý rok venujú rôznym prieskumom z oblasti motorizmu. Holandský inštitút pre výskum bezpečnosti cestnej premávky sa v roku 2019 venoval prieskumu o tom, koľko vodičov hrá počas jazdy hry. Výsledky sú šokujúce.

Trend sa neustále zvyšuje…

Síce je používanie mobilného telefónu počas jazdy, až na niektoré výnimky zakázané, vodiči toto nariadenie akceptujú stále menej. Je jasné, že aspoň občas ho použije každý jeden z nás, niekedy automaticky nevedomky, inokedy zas účelovo. Ak niekto povie, že počas šoférovania svoj telefón ani raz nepoužil, tak jednoznačne klame. Realita je taká, že čím viac funkcií nám moderné telefóny prinášajú, tým viac sme náchylní ich mať neustále pri sebe a aj používať.

Šokujúcim zistením sú ale výsledky holandského prieskumu, kde sa venovali hraniu hier počas šoférovania. Kým v roku 2017 sa k hraniu hier priznali len 3% vodičov, v roku 2019 to už bolo 8,2%. Ako môžeme vidieť, tento trend sa každým rokom zvyšuje, čo je veľmi nebezpečný ukazovateľ. Okrem toho, sa inštitút venoval aj zisteniu, koľko vodičov reálne používa mobilný telefón počas šoférovania. Aj v tomto prípade sú výsledky nelichotivé, pretože k tejto činnosti sa priznalo až 70% opýtaných. Je jedno, či zdvihnú hovor, použijú navigáciu alebo hudobnú aplikáciu, používanie telefónu počas jazdy je zakázané. Väčšina ľudí sa jednoducho spolieha, že ich policajti pri čine nechytia a dokážu sa poučiť až po uložení pokuty. Aj tu sa ale nájdu prípady, kedy sú ľudia nepoučiteľní a ani sankcia ich od takéhoto konania neodradí.

Nebezpečná je nielen nepozornosť, ale aj poškodené pneumatiky

Existuje viacero faktorov, ktoré vedia z jazdy spraviť jedno veľké nebezpečenstvo. Používanie mobilného telefónu je veľmi rušivá činnosť, ktorá ročne spôsobí množstvo nehôd, no rovnako sú nebezpečné aj poškodené alebo nekvalitné pneumatiky. Je preto veľmi dôležité vedieť, v akom stave sú práve tie na vašom vozidle. Letné a ani zimné pneumatiky nie je potrebné kontrolovať každý týždeň, no je vhodné urobiť to aspoň pred sezónou a po nej.

Či sa už spoliehate na najlacnejšie pneumatiky, aké ste na trhu našli, je len na vás. V žiadnom prípade, by ale nemali byť poškodené, inak vystavujete nebezpečenstvu seba a aj posádku. Ak sa vám podarí nájsť na pneumatikách trhliny alebo iné poškodenia, odporúčame ich radšej vymeniť. Rovnako je dobré rozmýšľať o novej sade po niekoľkoročnom používaní, kedy už majú gumy čo to za sebou.

Ak v tomto smere nie ste moc doma a neviete si dať rady s výberom vhodného výrobku, veľmi dobrým pomocníkom sú rôzne testy. Vďaka nim budete presne vedieť, ktoré značky a modely sú momentálne najkvalitnejšie, ale aj najbezpečnejšie. Značenie pneumatík nájdete v technickom preukaze alebo priamo na výrobku, ktorý máte doma. Keď si tieto údaje dobre naštudujete, šanca na omyl v rozmeroch je minimálna.