Pneumatiky sú dôležitou súčasťou vozidla, a preto sa každý motorista obáva defektu pneumatiky. Defekt je nepríjemný s ohľadom na náklady na opravu a tiež kvôli riziku spôsobenia nehody. Aby ste predišli defektu, je nutné sa o pneumatiky starať a správať sa na ceste tak, aby ste poškodeniu predišli. Riaďte sa našimi tipmi, ako defektu predchádzať a eliminujete jeho riziko na minimum.
Prečo defekt vzniká
Väčšina defektov pneumatík je spôsobená nesprávnym zaobchádzaním s pneumatikami, nesprávnou techniku jazdy alebo opotrebovaním. Preto je dôležité dodržiavať niekoľko základných pravidiel, ktoré vám pomôžu predĺžiť životnosť pneumatík a znížiť riziko ich poškodenia.
Prevencia proti defektu
Kontrola tlaku pneumatík
Pravidelné kontroly tlaku vzduchu pomôžu predchádzať opotrebeniu a zvýšia životnosť pneumatík. Sú tiež prevenciou proti defektu. Kontrolujte tlak v pneumatikách aspoň raz mesačne a pred dlhšou cestou. Tlak by mal zodpovedať hodnotám uvedeným v návode na použitie vozidla alebo na nálepke na dverách vodiča. Príliš nízky alebo vysoký tlak môže spôsobiť nerovnomerné opotrebenie, zhoršenú priľnavosť, zvýšenú spotrebu paliva a poškodenie konštrukcie pneumatiky.
Nepreťažujte vozidlo
Nepreťažujte vozidlo nad maximálnu povolenú hmotnosť. Preťaženie zvyšuje zaťaženie pneumatík, čo môže viesť k ich prehriatiu, deformácii alebo prasknutiu. Vyhnite sa náhlym manévrom a príliš rýchlej jazde cez nerovnosti. Opatrná jazda minimalizuje riziko poškodenia pneumatík bez rozdielu, či kúpite drahé, alebo najlacnejšie pneumatiky.
Jazdite po spevnených cestách
Nejazdite po krajnici alebo po nekvalitnom povrchu, kde sa môžu nachádzať ostré predmety, ktoré prepichnú pneumatiku. Ak sa na ceste stretnete s prekážkou, ako je napríklad diera, obrubník, kameň alebo sklo, snažte sa jej vyhnúť alebo ju prejsť čo najopatrnejšie. Prudký kontakt s prekážkou môže spôsobiť defekt.
Pozor na parkovanie
Neparkujte na obrubníku alebo inom predmete, ktorý by mohol poškodiť bočnicu pneumatiky. Bočnica je najcitlivejšia časť pneumatiky, je vystavená najväčšiemu riziku poškodenia. Ak je bočnica poškodená, pneumatika môže nielen prasknúť, ale tiež vybuchnúť. Parkovanie pri alebo na obrubníku zničí aj hliníkové disky.
Kontrola kolies a pneumatík
Venujte kolesám a pneumatikám pozornosť, a to vrátane ventilov. Ventily by mali byť v dobrom stave. Pravidelná kontrola a prípadná výmena ventilov pomôžu predísť únikom vzduchu. Keď meníte letné za zimné pneumatiky alebo naopak, dajte si skontrolovať vyváženie kolies. Pravidelne skontrolujte hĺbku dezénu pneumatík. Minimálna hĺbka dezénu je dôležitá pre bezpečnú jazdu a je tiež stanovená zákonom.
Autor: Gabriela Kudláčová