Úvod Automagazín Prečo je textilné motooblečenie lepšie ako kožené?

Prečo je textilné motooblečenie lepšie ako kožené?

66
0
ZDIEĽAŤ
Prečo je textilné motooblečenie lepšie ako kožené?
Prečo je textilné motooblečenie lepšie ako kožené?

Mnohí motorkári sa pri výbere oblečenia rozhodujú medzi textilným a koženým materiálom. Obidva majú svoje výhody a nevýhody, ale ktorý je lepší pre bezpečnosť, pohodlie a štýl? Porovnajme si oba typy oblečenia na motorku a rozhodnutie necháme na vás.

Bezpečnosť motooblečenia

Každý motorkár vie, že základom bezpečnej jazdy sú prilby na motorku a chrániče. Avšak aj oblečenie dokáže zabrániť mnohým zraneniam.  Jedným z najdôležitejších faktorov pri výbere motooblečenia by mala byť jeho bezpečnosť.

Oblečenie musí chrániť motorkára pred odreninami, popáleninami, zlomeninami a inými zraneniami v prípade pádu alebo nehody. Kožené oblečenie je tradične považované za najbezpečnejšie, pretože je odolné voči treniu a poskytuje dobrú ochranu pri šmyku na motorke. Avšak textilné oblečenie sa v posledných rokoch výrazne zlepšilo a ponúka rovnakú alebo dokonca vyššiu úroveň bezpečnosti ako kožené. Textilné oblečenie je často vyrobené z moderných syntetických vlákien ako je napríklad Cordura alebo Gore-Tex. Textilná kombinéza je vďaka týmto prímesiam pevná, ľahká a vodeodolná. Textilné motooblečenie tiež obsahuje vstavané chrániče na kľúčových miestach. Chránia kolená, lakte, ramená a chrbát, znižujú riziko zranenia kostí a orgánov. Textilné oblečenie je rovnako bezpečné ako kožené, ak nie bezpečnejšie.

Pohodlie motooblečenia

Ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje výber motooblečenia, je pohodlie. Oblečenie by malo byť pohodlné, prispôsobivé a vhodné pre rôzne poveternostné podmienky. Kožené oblečenie je síce pevné a pružné, ale má aj svoje nevýhody. Na tele je ťažšie ako textilné, horšie sa oblieka a vyzlieka, potrebuje zdĺhavé čistenie a údržbu. Kožené motooblečenie nie je vhodné do príliš horúceho počasia a ani počas dažďa.

Textilné motooblečenie je ľahké, priedušné a dobre sadne na každú postavu. Textilné oblečenie je tiež vhodné pre všetky ročné obdobia, pretože je vodeodolné a vetruvzdorné. Textilné membrány kožu odvetrávajú a umožňujú cirkuláciu vzduchu. V textilnom motooblečení vám nebude zima a nebudete sa ani potiť. Textilné oblečenie na motorku je oveľa pohodlnejšie ako kožené.

Štýl motooblečenia

Posledným, ale nie menej dôležitým faktorom pri výbere motooblečenia, je štýl. Oblečenie by malo vyjadrovať osobnosť a vkus motorkára. Kožené oblečenie býva spojované s klasickým a rebelským imidžom motorkárov, ktorí jazdia na chopperoch, cruiserch alebo športových motorkách. Kožené oblečenie je však aj obmedzené v oblasti farieb, dizajnoch a strihoch, môže pôsobiť monotónne a nudne. Textilné oblečenie na druhej strane ponúka širokú škálu možností. Textilné oblečenie je dostupné v rôznych farbách, vzoroch, tvaroch a veľkostiach. Môžete ho kombinovať a prispôsobovať podľa potreby. Textilné motooblečenie je vhodné pre rôzne typy motocyklov od enduro cez cestovné až po mestské. Textilné oblečenie je oveľa štýlovejšie ako kožené. O rozmanitosti textilného oblečenia na motorky sa sami presvedčte na stránkach internetového obchodu inSPORTline.

Autor: Gabriela Kudláčová