Úvod Zaujímavosti Zatepľovacie systémy: úspora a zvýšenie komfortu bývania

Zatepľovacie systémy: úspora a zvýšenie komfortu bývania

17
0
ZDIEĽAŤ
Zatepľovacie systémy: úspora a zvýšenie komfortu bývania
Zatepľovacie systémy: úspora a zvýšenie komfortu bývania

Zatepľovanie budov sa stáva čoraz dôležitejším faktorom pre komfortné a energeticky efektívne bývanie. Investícia do zatepľovacích systémov je nielen ekonomicky výhodná, ale aj environmentálne zodpovedná voľba. Zateplenie budov je možné zrealizovať z vonkajšej i vnútornej strany. Aké sú výhody zateplenia a aký systém zvoliť?

Prečo sa oplatí investovať do zateplenia?

Hlavným dôvodom zatepľovania je zníženie tepelných strát budovy. V nezateplených domoch uniká veľké množstvo tepla cez steny, strechu a okná. Teplo môže unikať aj cez tepelné mosty. Všetky tieto faktory vedú k zvýšeným nákladom na kúrenie. Zatepľovacie systémy straty eliminujú a vytvoria komfortné prostredie na bývanie.  Zateplené steny a strecha eliminujú tepelné mosty, čím sa v interiéri udržiava stabilná a príjemná teplota. Zlepšenie pocítite aj vďaka zvukovej izolácii a lepšej akustike miestností.

Hlavné výhody zateplenia budov:

  • zníženie tepelných strát a úspora energie
  • zvýšenie komfortu bývania
  • zlepšenie akustických vlastností budovy
  • zníženie emisií CO2 a ochrana životného prostredia
  • zvýšenie hodnoty nehnuteľnosti

Metódy a materiály zatepľovacích systémov

Existuje viacero metód a materiálov, ktoré sa používajú na zateplenie budov. Najbežnejšie používané metódy sú:

  • Vonkajšie kontaktné zatepľovacie systémy – najrozšírenejší systém zateplenia, ktorý sa skladá z tepelnoizolačných dosiek (polystyrén, minerálna vlna), lepidla, armovacej sieťky a fasádnej omietky.
  • Vnútorné zatepľovacie systémy – vnútorné zateplenia sa realizuje v prípade, keď nie je možné zatepliť fasádu z vonkajšej strany. Tepelnoizolačné dosky sa lepia na vnútornú stranu stien a následne sa zakryjú sadrokartónovými doskami.
  • Zatepľovacie systémy pre strechy – strecha sa môže zatepliť zhora alebo zospodu. Pri zatepľovaní zhora sa tepelnoizolačné dosky ukladajú na strešnú konštrukciu a následne sa zakryjú krytinou. Pri zatepľovaní zospodu sa tepelnoizolačné dosky lepia na strop podkrovia.

Najčastejšie používané materiály na zateplenie sú polystyrén, extrudovaný polystyrén, polyuretánová pena a minerálna vlna. Polystyrén je lacný a ľahký materiál s dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami. Skvelé izolačné vlastnosti a vysokú odolnosť v tlaku má extrudovaný polystyrén. Polyuretánová pena má vysokú tepelnú odolnosť a nízku nasiakavosť. Minerálna vlna zlepšuje akustické vlastnosti budovy a je odolná voči požiaru.

Koľko usporíte zateplením?

Presné úspory závisia od mnohých faktorov ako sú veľkosť budovy, miestne klimatické podmienky a pôvodná energetická účinnosť. V priemere sa však dá zateplením fasády ušetriť 30-50% energie na vykurovanie. Zateplenie strechy môže priniesť úsporu energie až 20%. Ďalším bonusom je vyššia hodnota nehnuteľnosti.

Autor: Gabriela Kudláčová

 

 

https://www.shutterstock.com/image-photo/energy-efficient-house-audit-using-calculator-2176524989

 

Meta:

Zatepľovacie systémy a možnosti izolácie budov. Ako šetriť na energiách. Zateplenie a komfort bývania.