Úvod Zdravie a Štýl Hoďte jesennú depresiu za hlavu a užite si vašu záhradu aj počas...

Hoďte jesennú depresiu za hlavu a užite si vašu záhradu aj počas jesene. Ako?

117
0
ZDIEĽAŤ
Hoďte jesennú depresiu za hlavu a užite si vašu záhradu aj počas jesene. Ako?
Hoďte jesennú depresiu za hlavu a užite si vašu záhradu aj počas jesene. Ako?

Príroda teraz mení svoje farby a zahaľuje sa do teplých zlatistých a hnedých odtieňov. Jeseň je však pre mnohých obdobím melanchólie, poklesu energie a nechuti čokoľvek robiť. No čo keby sme vám povedali, že vaša záhrada je dokonalým miestom na to, aby ste túto náladu zmenili?

 Trávenie času na čerstvom vzduchu v obklopení prírody narobí divy so psychikou. Mnohé štúdie dokazujú, že trávenie času v prírode znižuje stres, zlepšuje náladu a napomáha k celkovému psychickému zdraviu. A prečo by ste si teda nemohli tento liek na dušu dopriať aj v chladnejšom období roka?

1. Upratovanie záhrady – terapia pre telo aj dušu

Nie je nič uspokojujúcejšie ako práca na čerstvom vzduchu. Upratovanie záhrady vám nielen pomôže vyčistiť si myseľ, ale aj pripraviť ju na ďalšiu sezónu. Počas upratovania neporiadku sa vám bude hodiť úložný box. Nielen, že vám bude záhrada vďačná, ale aj vy sa budete cítiť produktívne a naplnene.

Grilovanie s priateľmi
Grilovanie s priateľmi

2. Grilovanie s priateľmi

Kto povedal, že grilovať môžete iba v lete? Babie leto ponúka poslednú možnosť. Rozložte sedenie na terasu, záhradné lehátka, a pozvite svojich najbližších na jesennú grilovačku. Vôňa grilovaných dobrôt, pumpkin spice latte a čaju je len ďalší bonus. Nechajte záhradu žiť aj počas chladnejších mesiacov.

3. Kniha a pokoj v prírode

Záhradné lehátka nemusia slúžiť iba na letné opaľovanie. Vezmite si na ne hrubú deku, čaj, obľúbenú knihu a vychutnajte si pár hodín uprostred prírody. A ten jesenný západ slnka je tiež na nezaplatenie.

6. Výsadba jarných kvetov

Jeseň je ideálny čas na výsadbu kvetov, ktoré vám budú na jar robiť radosť. Práve teraz, keď sa príroda pripravuje na zimný spánok, máte jedinečnú príležitosť naplánovať a vysadiť kvety tulipány, narcisy alebo hyacinty. Keď sa prebudia zo zimy, potešia vás farebnou symfóniou.

7. Zábava s najmenšími

Jeseň je obdobím, kedy príroda ponúka množstvo zaujímavých aktivít pre najmenších. Ak máte deti, využite túto príležitosť a zorganizujte pre ne v záhrade tvorivé workshopy. Môžu maľovať obrazy s motívmi opadaných listov, vytvárať jesenné dekorácie z gaštanov, orechov a vŕbových prútikov.

Aj hrabanie lístia môže byť veľkou zábavou a navyše deťom umožní vytvoriť vlastné kopy, v ktorých sa môžu vyšantiť. Budovanie malých búd pre vtáky na zimu v nich zas vzbudí pocit zodpovednosti a starostlivosti o prírodu. Všetky tieto aktivity nie sú len zábavné, ale aj výchovné, a pomáhajú deťom nadviazať bližší vzťah k prírode.

Jeseň je obdobie zmeny, ale to neznamená, že musíte obmedziť svoj čas vonku. Vaša záhrada je poklad, ktorý vám môže ponúknuť útočisko pred každodenným stresom a hlukom. Užite si ju naplno a nechajte sa unášať jej kúzlom aj počas tejto farebnej sezóny.