Úvod Dom, byt a záhrada Problémy s upchatým odpadom? Pomôže vám profesionálny čistič

Problémy s upchatým odpadom? Pomôže vám profesionálny čistič

30
0
ZDIEĽAŤ
Problémy s upchatým odpadom?
Problémy s upchatým odpadom?

Upchatý odtok v kúpeľni je jedným z častých problémov, s ktorým sa vo svojej domácnosti môžete stretnúť. Mnoho upchatých umývadiel v kúpeľni je výsledkom nahromadenia vlasov, šupiniek kože, zvyškov zubnej pasty a rôznorodej špiny, ktorá sa viaže na mydlový sliz nahromadený na stenách odtokových rúrok. Nič príjemné, poviete si. Dobrá správa ale je, že upchatý odpad môžete veľmi ľahko vyčistiť aj vy – vlastnými rukami. Postupujte podľa tipov, ktoré máte k dispozícii v tomto článku a do niekoľkých minút bude po probléme.

Ako začať?

Spôsob, ktorý zvolíte na uvoľnenie odtoku, závisí aj od toho, čo ho upcháva. Zistite, prečo je váš odpad zanesený. Bežné zanesenie od mydla môže vyriešiť aj prepláchnutie octom a sódou bikarbónou. Ocot je všestranný čistič v domácnosti vhodný aj na vodný kameň či pleseň v kúpeľni. Ak však ide o závažnejší problém, budete potrebovať profesionálny prípravok. Keď sú vinníkom napríklad vlasy, použite špeciálny HG čistič odpadov upchatých vlasmi, ktorý je, pre väčšiu účinnosť, obohatený o hydroxid draselný. Ostatné príčiny upchatia vyriešite rýchlymi metódami, ktoré by mali fungovať pri akomkoľvek upchatom odtoku, či už ide o kuchynský drez alebo vaňu – nielen umývadlá v kúpeľni.

  1. Gélové čističe odpadov

Mnohí inštalatéri odporúčajú pri problémoch s upchatým odtokom používať gélové čističe. Ide o veľmi rýchle a jednoduché čistenie. HG gélový čistič odpadov je bezpečný (nepoškodzuje odpadové rúry) a mimoriadne účinný. Jeho výhoda je, že je hustý a tým pádom vôbec nešpliecha. Výsledok uvidíte už po pol hodine. Stačí ho len naliať do upchatého odtoku, nepotrebujete ani horúcu vodu. Vďaka tomu, že je ťažší ako voda prenikne až na miesto upchatia, kde začne okamžite pôsobiť. Potom umývadlo dôkladne prepláchnite vodou. Ak by upchatie pretrvávalo, môžete ho nechať pôsobiť aj celú noc a ráno len prepláchnete horúcou vodou.

  1. Jedlá sóda a ocot

Jednoduchým spôsobom čistenia odtokov, ktorý využíva materiály, ktoré sa s najväčšou pravdepodobnosťou nachádzajú vo vašich kuchynských skrinkách, je zmes sódy bikarbóny a octu. Všetko, čo musíte urobiť, je zmiešať približne tretinu šálky sódy bikarbóny s tretinou šálky octu. Tento roztok budete musieť okamžite vyliať do odtoku, aby bol účinný. Asi po hodine opláchnite horúcou vodou. Pomáha to však len pri menších problémoch s upchatým odtokom.

  1. Tekutý čistič

Použite tekutý čistič odtokov. Bežné čističe odtokov zvyčajne nefungujú tak dobre, ako tvrdia, a preto musíte staviť na profesionálne výrobky. HG tekutý čistič odpadov nemusíte riediť, stačí ho priamo naliať do odpadu. Ide o bezpečný spôsob čistenia, pretože prípravok nepení, neprská a už za 5 minút budete vidieť výsledky. Do upchatého odtoku nalejte pol litra čističa a po piatich minútach starostlivo prepláchnite vodou. Pri pretrvávajúcom probléme môžete, rovnako ako pri gélových čističoch, nechať prípravok pôsobiť aj cez noc a ráno len prepláchnete horúcou vodou. Opakujte podľa potreby.