Úvod Financie a ekonomika Investovanie do kryptomien. Základné informácie a návod pre začiatočníkov

Investovanie do kryptomien. Základné informácie a návod pre začiatočníkov

384
0
ZDIEĽAŤ
Investovanie do kryptomien
Investovanie do kryptomien

V súčasnej dobe nie je múdre nechať peniaze len tak ležať na bežnom alebo termínovanom účte. Preto je investovanie pojmom, ktorý spoločnosťou rezonuje už niekoľko rokov. Spomedzi všetkých druhov investovania patrí medzi najobľúbenejšie obchodovanie s kryptomenami. Dnes si povieme základné informácie o týchto menách a spôsobe, ako začať s kryptomenami obchodovať.

Kryptomeny by nemali byť vašou jedinou investíciou

Z hľadiska bezpečnosti vašich peňazí je lepšie investície rozložiť do viacerých oblastí. Každý finančný trh je rizikový vrátane toho s kryptomenami. Aby ste si približne dokázali predstaviť, o čom investovanie do kryptomeny je, musíte ovládať základné pojmy. Ako už sám názov napovedá, ide o druh meny, v tomto prípade virtuálnej. S krypto môžete obchodovať tak, ako s inými komoditami a menami. Výhodou investície do kryptomien je to, že ide o decentralizovanú menu, ktorá nepodlieha bankách alebo kontrole štátu. Najviac obchodovanou kryptomenou je bitcoin.

Obchodovanie s bitcoinom

Bitcoin je základnou kryptomenou, od ktorej sa vlastne odpichli ostatné krypto, a preto sa jeho alternatívy súhrne označujú ako altcoin. Bitcoin bol vytvorený s cieľom nájsť spôsob ako obísť centralizované bankovníctvo. Vďaka databáze tzv. blockchain sa táto snaha podarila. Databáza blockchain je uložená na veľkom počte serverov, čo zabezpečuje jej nezávislosť. Pod pojmom blockchain môžete prestaviť obrovskú účtovnú knihu, ktorá tvorí reťazec šifrovaných finančných transakcií.

Ako sa dostať k bitcoinu

Aplikácie, ťažba, obchodovanie

Kryptomena, akou je bitcoin, sa dá napríklad ťažiť, ale častejšie s ňou ľudia obchodujú na online burzách. K bitcoinom sa dokážete dostať zadarmo vďaka spomínanému ťaženiu alebo prostredníctvom aplikácií. Týchto aplikácií existujú desiatky. V niektorých musíte plniť úlohy a v niektorých stačí čakať na denné losovanie výhercov.

Ťažba bitcoinu

V systéme blockchain je možné bitcoiny ťažiť. Ak sa chcete k bitcoinom dostať, musíte rozlúštiť posledný zašifrovaný blok celého reťazca. Komu sa dešifrovanie podarí ako prvému, získava odmenu vo forme bitcoinu. Možno sa táto úloha zdá jednoduchá, ale stojí peniaze a tiež čas. Rozlúštiť šifru dokážete len prostredníctvom špeciálnych, veľmi výkonných počítačov.

Nákup bitcoinu

Nakupovať bitcoin nie je vôbec zložité. Buď využijete na nákup burzu bitcoinov, získate ich v zmenárni, alebo ich zakúpite v špeciálnych bankomatoch. Posledná možnosť je najdrahšia kvôli vyšším poplatkom. Naopak obchodovanie na burze je najvýhodnejšie. Online burzy nájdete na internete a ich poplatky sa líšia, preto buďte pri výbere burzy obozretní. Na burzách a v zmenárňach následne kryptomeny dokážete predávať, vymieňať alebo dokupovať.

Ako začať obchodovať s kryptomenami

Pre registráciu na burze kryptomien budete potrebovať doklad totožnosti. Niektoré burzy vyžadujú až dva doklady. Dodať je nutné tiež výpis z bankového účtu. Ak budú všetky doklady v poriadku, dostanete avízo od bokera a môžete previesť peniaze na váš burzový účet. Nasleduje už len samotné obchodovanie. S kryptomenami nie je výhodné obchodovať rovnakým spôsobom ako s akciami, a preto sa neoplatí ich dlhodobé držanie na účte. Väčšina investorov s menami neustále hýbe, predáva ich a nakupuje podľa aktuálnej ceny.