Úvod Financie a ekonomika Investovať do kryptomien, alebo si radšej sporiť v banke?

Investovať do kryptomien, alebo si radšej sporiť v banke?

361
0
ZDIEĽAŤ
Investovať do kryptomien, alebo si radšej sporiť v banke?
Investovať do kryptomien, alebo si radšej sporiť v banke?

Investovanie do kryptomien sa stáva čoraz populárnejším. Pri rozhodovaní čo urobiť so svojimi peniazmi, by ste však nemali podľahnúť módnym trendom.

Kryptomeny sú špekulatívnou investíciou s nie jasným výsledkom. Aj keď ste počuli príbehy o mladých investoroch, ktorí vďaka Bitcoinu alebo inej kryptomene zo dňa na deň zbohatli, viac je tých, ktorí o svoje úspory prišli.

Výhody investovania do kryptomien

  • Kryptomeny nie sú regulované autoritou, ktorá by ovplyvňovala ich menovú politiku
  • V porovnaní s bankovými prevodmi sú transakcie kryptomenami rýchlejšie
  • S investovaním do kryptomien sú spojené nízke poplatky
  • Kryptomeny zaručujú anonymitu

Nevýhody investovania do kryptomien

  • Vysoká volatilita – pohyby cien denne aj o 10%
  • Kryptoburzy sú terčom útokov hackerov, ktorý vás môžu pripraviť o vaše peniaze
  • Trh s kryptomenami nie je nijako regulovaný
  • V niektorých krajinách môže dôjsť ku zákazu kryptomien

Kryptomeny môžu byť dobrou voľbou, pokiaľ chcete diverzifikovať svoje portfólio. V prípade, že chcete investíciou na kryptoburze predčasne splatiť hypotekárny úver, prípadne si zabezpečiť príjem na dôchodok, odporúčame vám prehodnotiť podstúpené riziko.

Zvážte sporiace produkty bánk

Pokiaľ nechcete vystavovať svoje úspory zbytočnému riziku, zvážte využitie sporiacich produktov bánk. Sporiace účty a termínované vklady vám ponúkajú vopred známy výnos ku konkrétnemu dátumu.

Bonusom investovania do sporiacich produktov banky je možnosť získať zľavu za využívanie viacerých produktov. Pri pravidelnom sporení vám banka môže ponúknuť odpustenie poplatku za vedenie účtu, prípadne vyšší úverový strop na kreditnej karte.

Informujte sa v banke o možnosti nákupu dlhopisov

Ak sa vám úroky na sporiacich produktoch zdajú nízke, zvážte nákup dlhopisov. Investovanie do dlhopisov  je vhodné pre konzervatívnejších investorov, ktorí nechcú podstupovať veľké riziko. Aj v prípade dlhopisov je výnos aj dátum splatnosti vopred známy. Pri výbere dlhopisov zohľadnite aj rating emitenta. Čím vyšší rating, tým menšie riziko spojené s investovaním.