Úvod Nakupovanie a Móda Skutočne potrebujete do hôr turistickú obuv?

Skutočne potrebujete do hôr turistickú obuv?

252
0
ZDIEĽAŤ
Skutočne potrebujete do hôr turistickú obuv?

Stalo sa akýmsi pravidlom, že ľudia často šetria na potrebných veciach a investujú do zbytočností. Napríklad si do hôr kúpia predražené GPS zariadenie, ale na nohy si obujú obyčajné vychodené tenisky. Samozrejme, že aj GPS sa v horách zíde, no prístroj za vás neprejde desiatky kilometrov a nevyšliape kopec. Skutočne sú turistické topánky v horách potrebné?

Investícia na niekoľko rokov a do každého terénu

Keď hovoríme o turistickej obuvi, nehovoríme o lepších teniskách alebo pevnejšej vychádzkovej obuvi. Turistická obuv sa delí podľa terénu na hiking, trekking a approach. Toto členenie samo o sebe dáva tušiť, do akého terénu sú jednotlivé typy topánok určené. Hiking na túru po lese a vyznačených chodníkoch. Trekking na náročnejšie výstupy a dlhšie túry. Approach na lezenie po skalách. Ak investujte do jedného z uvedených typov obuvi, môžete si byť istí, že vám pri správnej starostlivosti vydržia niekoľko sezón. Pri kupovaní si pamätajte tri vlastnosti, ktoré by topánkam do hôr nemali chýbať: odolný zvršok (najlepšie kožený alebo textilný so spevnenou špičkou a pätou), viacvrstvová podošva a vnútorná membrána.

Prečo potrebujete na túru v horách turistickú obuv

Vhodne zvolená veľkosť plus kvalitné prevedenie sú zárukou, že turistické topánky vás neotlačia a navyše ochránia v rôznych situáciách.

Ochrana chodidiel

Turistické topánky sú premyslene ušité do posledného detailu. Napríklad aj viazanie je riešené tak, aby noha v topánke nelietala hore dolu a aby mala dostatok priestoru pri strmom výstupe. Šnúrky sú totiž vedené takmer k prstom. Pánska a dámska turistická obuv je pevná, nepremokavá a má dobre odvetrávané vnútro. Podošva týchto topánok je na jednej strane pevná a na druhej pružná. Odolá ostrejším kameňom.

Pohodlie a ergonómia

Membrána vo vnútri topánky je zárukou komfortu. Jej funkcia je dvojitá. Chodidlo udržiava v suchu tak, že odvádza vlhkosť von a dnu nepustí ani kvapku vody. V turistickej obuvi sa vám chodidlá nepotia. Dôležitá je tiež stielka, ktorá dobre pohlcuje vlhkosť a je tvarovaná tak, aby ergonomicky podporila zakrivenie chodidla.

Podpora členkov

Podporu členkov oceníte predovšetkým pri šliapaní do kopca. Avšak aj niekoľkokilová ťarcha v podobe plného turistického batoha dáva členkom poriadne zabrať. Zaprieť sa a neobávať vyvrtnutia je na nezaplatenie. Vyššie turistické topánky sú síce ťažšie, ale tiež zaručia stopercentnú podporu členkom a lýtkam.