Úvod Uncategorized Folklór všade okolo nás: v čom je ten slovenský výnimočný?

Folklór všade okolo nás: v čom je ten slovenský výnimočný?

157
0
ZDIEĽAŤ
Folklór všade okolo nás: v čom je ten slovenský výnimočný?

Ľudová kultúra, slovesná, tanečná a hudobná tvorba slovenského národa je taká bohatá, že by bolo na škodu nezachovať ju pre ďalšie generácie. Budujme si k folklóru na Slovensku pozitívny vzťah a vštepme ho aj do sŕdc našich najmenších.

Ovplyvnení slovenským folklórom

Aj keď sa zdá, že folklór v našej kultúre pomaly ustupuje, pravda je, že ho nepremôžu ani nástrahy modernej doby. Stále existujú situácie, keď na naše tradície nedáme dopustiť.

Len čo sa niekto narodí, podľa tradície ho navštívi blízka rodina a prinesie čosi „do kúta“. Čo si rodičia obvykle našli v balíčku? Bolo to niečo sladké (torta, zákusky), niečo na pitie (alkohol, káva), no často aj domáca sliepka na kvalitný vývar.

Súčasťou slovenského folklóru sú aj tradičné slovenské svadby, na ktorých nesmú chýbať rituály ako odobierka nevesty, rozbíjanie taniera a zametanie črepiniek, čepčenie, konzumácia svadobnej polievky zo spoločného taniera jednou lyžicou a podobne.

Folklór všade okolo nás: v čom je ten slovenský výnimočný?

Aj na pohreboch či iných kresťanských ceremoniáloch (prvé sväté prijímanie, birmovka, krstiny) sú v každej rodine a dedine iné zvyky, ktoré sa dodržiavajú mnohé roky a dedia sa z generácie na generáciu.

Vedeli ste, že krstný rodič detí sa podľa tradície stáva svadobným svedkom ženícha alebo nevesty? V súčasnosti je tento zvyk už na ústupe, no niekde sa stále zachováva. Že je folklór živý, vidíme aj na tradičných majálesoch, dožinkových slávnostiach, hodových slávnostiach, porciunkulách či pálení svätojánskych ohňov.

Folklór u kresťanov

Aj kresťanské sviatky sú spojené s rituálmi:

  • na Kvetnú nedeľu chodili dievčatá spievať za rodinou a známymi, za čo získali sladkú odmenu alebo maľované vajíčko,
  • na Zelený štvrtok sa varili zelené bezmäsité pokrmy,
  • na Veľký piatok sa u kresťanov dodržiaval pôst a nesmelo sa pracovať v záhrade (inak podľa povery nič nenarastie),
  • na sv. Jozefa sa sadili zemiaky.

Bohatý folklór nájdeme aj pri bežnom slávení Vianoc. Zdobíme vianočný stromček, spievame tradičné vianočné koledy, pripravujeme pokrmy, ktoré sa dedia z generácie na generáciu (makové pupáčiky, kapustnicu, štedrák, vianočku), tiež sa postíme a dodržiavame zvyky pri sviatočnom stole.

Hádžeme orechy do kútov, dávame si mincu alebo šupinu z kapra pod tanier, prestierame o tanier naviac, medom si značíme čelá na znak kríža, pred jedlom i po ňom sa modlíme… Toto sú zvyky, ktoré nás charakterizujú a bez ktorých si nevieme predstaviť kolobeh roka.

Folklór všade okolo nás: v čom je ten slovenský výnimočný?

Zachovajme si folklór pre ďalšie generácie

Našu kultúru zachováme najlepšie tak, že ňou budeme žiť. Ak svojim deťom budeme spievať tradičné ľudové piesne, oboznámime ich už v detstve s ľudovými rozprávkami, prísloviami, porekadlami, pranostikami, priblížime im slovenské povesti alebo ich dovedieme k ľudovým tancom, môžeme si byť istí, že si k našej krajine a jej bohatému kultúrnemu dedičstvu vytvoria pozitívny vzťah.

Aj folklórne darčeky môžu vyčariť úsmev na tvári tomu, kto si ctí slovenskú kultúru, kvalitné slovenské produkty a motívy. Nemusíme nosiť kroj, aby bolo vidieť, že sme hrdí Slováci. Niekedy stačí málo. Maľovaný plechový hrnček, tričko s folklórnym motívom, darčekový košík plný typických dobrôt zo Slovenska. Buďme hrdí na naše korene a krásne tradície.

zdroj: freepik