Auto predstavuje jeden z najobľúbenejších zamestnaneckých benefitov, pretože jeho finančný prínos pre zamestnancov je veľmi vysoký. Využívať služobné auto aj na súkromné účely je jedna z najväčších výhod, akú môže firma pre svojho zamestnanca poskytnúť, avšak aj v tomto prípade sa môžeme stretnúť s nezodpovedanými otázkami, ktoré trápia mnohých zamestnancov.
Čo by ste mali vedieť pred tým, ako použijete firemné vozidlo?
Zamestnanec a zamestnávateľ musia medzi sebou uzavrieť písomnú dohodu o tom, že motorové vozidlo je možné využívať nielen na pracovné, ale aj súkromné účely. Mali by ste však vedieť o tom, aká je vstupná cena vozidla, z ktorej vám bude mesačne strhávaná daň. Zamestnávateľ môže vozidlo poskytnúť na súkromné účely nielen vám, ale aj vašim kolegom a vtedy bude nepeňažný príjem zamestnanca jedno percento zo vstupnej ceny.
Evidencia jazdy
Vedenie účtovníctva okrem iného zahŕňa aj evidenciu jazdy, ktorá je pomerne jednoduchá. Jazdy sa zväčša zaznamenávajú cez GPS, kde je možné nastaviť to, či idete na súkromnú alebo služobnú cestu. Úhrada pohonných hmôt by mala byť uvedená v internej smernici každej firmy, pričom zamestnanec je povinný evidovať počet najazdených kilometrov a táto náhrada je teda jeho zdaniteľným príjmom.
Pohonné hmoty – ako sa účtujú?
Dôležité je, aby firma spotrebované pohonné hmoty, ktoré uplatňuje do daňových výdavkov v súvislosti s pracovnými cestami, preukázala, a to podľa cien platných v čase nákupu; na základe dokladov o nákupe pohonných hmôt alebo formou paušálnych výdavkov do výšky 80% z celkového preukázateľného nákupu pohonných hmôt za zdaňovacie obdobie. Najčastejším príkladom je, ak zamestnanec využíva vozidlo na súkromné účely a pohonné látky si hradí sám, prípadne zamestnávateľ požaduje úhradu za pohonné hmoty využité na súkromné účely, zamestnanec nedosahuje zdaniteľný príjem a jediným nepeňažným príjmom zamestnanca je 1% zo vstupnej ceny vozidla za každý kalendárny mesiac poskytnutia vozidla, ktoré je využívané na pracovné i súkromné účely. Rovnako je to aj v prípade, ak konateľ, resp. spoločník použije firemné vozidlo na súkromné účely.
Založenie sro je v súčasnosti voľbou číslo jeden mnohých ľudí na Slovensku, ale aj v zahraničí, a práve preto by mal byť každý podnikateľ dostatočne informovaný nielen o tom, ako vykonať audit, ale tiež evidovať jazdy na pracovné či súkromné účely.