Úvod Dom, byt a záhrada Základom dobrého čalúnenia sú kvalitné poťahové látky!

Základom dobrého čalúnenia sú kvalitné poťahové látky!

1387
0
ZDIEĽAŤ

Na to, aby vám čalúnenie vydržalo roky, musíte zvoliť správny a najmä odolný typ látky. Podľa čoho vyberať?

Textílie vnášajú do interiéru mäkkosť a pocit bezpečia. Práve bytový textil poskytuje priestor na vyjadrenie vlastného štýlu a pomáha premeniť interiér na domov – útulný, pohodlný a nenapodobiteľný. Látkový poťah na čalúnenie by mal byť príjemný na dotyk, no zároveň pevný a odolný. Poťahové textílie sa vyrábajú z rôznych, najčastejšie zmesových materiálov, s rôznym typom väzby a rôznou hustotou.

Dôležitá je odolnosť látky

Pri výbere poťahovej látky si všímajte jej oderuvzdornosť. Tá sa označuje ako „martindale“. Zjednodušene povedané, čím hustejšia je tkanina a vyššia hodnota martindale, tým je aj látka odolnejšia. V praxi to znamená, že na čalúnenie sedačky alebo gauča je ideálna poťahová látka s hodnotou martindale 50 000, pri stoličkách si vystačíte s hodnotou 20 000. Látka na čalúnenie má svoje špecifiká, preto nepodceňujte stupeň odolnosti, ktorý určuje, pre aký typ poťahov je vhodná. Na čalúnenie nábytku sa používa aj textília, ktorá na pohľad vyzerá ako semiš či brúsená koža. Na rozdiel od nich sa však jednoducho udržiava. Je mäkká a príjemná na dotyk, no zároveň mimoriadne odolná proti oderom a poškodeniu. Dá sa čistiť vodou a neutrálnym mydlom, prípadne prať v práčke, a po usušení upraviť jemnou kefkou.

Populárne sú textílie s apretúrou

V poslednej dobe sú obľúbené bytové textílie, najmä poťahy, so špeciálnou úpravou – apretúrou. O čo pri nej ide? Je to akási neviditeľná ochrana vlákien, z ktorých je textília vyrobená. Znižuje sa ňou krčivosť, elektrostatický náboj a nasiakavosť. Najväčšou výhodou apretúry pri čalúnení je, že rozliata tekutina sa hneď nevsiakne, ale drží sa na povrchu a vy môžete nehodu ľahko odstrániť bez toho, aby vznikol fľak. Textílie s apretúrou sú oveľa drahšie, no pri ich správnej údržbe výrobcovia zaručujú až trojnásobnú životnosť.

Ako sa o poťahy správne starať?

Z väčšiny poťahov sa bežne len vysáva prach a raz za čas je dobré ich vyčistiť suchou penou a vykefovať. Inak sa však čistia poťahy, ktoré môžete „vyzliekať“. Tie sú najčastejšie určené pre pranie v práčke, no nezabúdajte si pri starostlivosti o ne všímať symboly, ktoré označujú spôsob údržby.

Využite služby interiérového štúdia Ambiente

Interiérové štúdiá ponúkajú komplexné služby, to je jedným z ich najväčších benefitov. Dekoratér vám s radosťou poradí pri výbere vzoru a materiálu textilných dekorov, súčasťou služieb je aj šitie a zavesenie, čalúnenie či tapetovanie priestoru. Skvelé je, že si k dekoračným textíliám obvykle môžete vybrať aj zladené tapety alebo koberce. Objednajte si poťahové látky alebo si rovno nechajte dekorovať celý interiér na mieru. Štúdio Ambiente ponúka poťahové látky od renomovaných výrobcov ako Alhambra, Delius, Designers Guild, Dilza, Elitis, Houles, Christian Lacroix, JAB, Jim Thomson, Pierre Frey, PT, Sahco a Voghi.