Úvod Technika a Internet Ako správne a kvalitne vyčistiť pracovnú obuv a montérky

Ako správne a kvalitne vyčistiť pracovnú obuv a montérky

2830
0
ZDIEĽAŤ

Kto je po práci špinavý, zrejme pracoval poctivo. Aj napriek tomu by špinavé pracovné oblečenie nemalo byť na chválu. Každá gazdiná a poriadny chlap musia vedieť, ako si poradiť s nevzhľadnými fľakmi na montérkach či so špinavými topánkami.

Montérky ako nové

Tak ako je bežné používať špeciálne pracie prostriedky na biele a tmavé textílie či funkčné odevy, mali by sme si zvyknúť aj na prípravky pre pracovnú módu. Ich zloženie je prispôsobené škvrnám, s ktorými sa na pracovných odevoch stretávame najčastejšie. Či už ide o pot, fľaky od oleja alebo hrdze, kvalitný prací prášok či gél si s nimi ľahko poradia.

Čo však v prípade, že by sa tak nestalo alebo jednoducho nemáte v kúpeľni voľné miesto na ďalší prípravok? Stačí improvizovať a riadiť sa overenými radami, vďaka ktorým sa dajú aj montérky súce do koša vyčistiť správne a kvalitne, bez toho, aby sa napr. zrazili alebo rozdrali.

V prvom rade je dobré sledovať štítky na oblečení. Výrobca pracovných odevov ich tam nedáva na okrasu, ale aby ste sa ich pokynmi riadili. Montérky sa bežne odporúča prať vo vode teplej 60 – 70 °C a bez predpierania, ak ste ale neboli v boji so škvrnou úspešní, predpieraniu sa nevyhnete.

Najúčinnejšie je predpieranie vtedy, ak využívate teplú vodu a oblečenie necháte namočené na pár hodín, napr. cez noc. Určite sa vám za to poďakuje aj vaša práčka, pretože takto sa z montérok vyplaví mastnota, ktorá by sa v opačnom prípade nalepila na bubon práčky a neskôr by znečistila ostatné odevy.

Periete po niekom, kto pracuje s drevom? Stopy po živici vedia poriadne potešiť, ale našťastie existuje fígeľ – odev stačí zmraziť a živica sa jednoducho zoškriabe. Účinná je v tomto prípade aj bravčová masť.

Ale ako potom odstrániť mastnú škvrnu (aj stopy po oleji, asfalte)? Každá domácnosť disponuje saponátom na riad alebo sódou bikarbónou. Stačí ich nechať pôsobiť priamo na škvrne a potom montérky oprať v práčke. Na olejové škvrny sa osvedčil aj technický benzín, dajte si však pozor na otvorený oheň. Ak sa na montérkach objavujú aj piliny, z odevu ich pred praním poriadne povysávajte, aby sa vám nepokazila práčka.

Stopy po hrdzi z montérok odstránite zmesou citrónovej šťavy a soli nanesenej na fľak. Aby na pracovnom oblečení nesvietili nepekné škvrny od potu, v rámci predpierania ho namočte do teplej vody s octom alebo so soľou.

Predĺžte život pracovnej obuvi

Pracovná obuv je krásna, keď si ju prvýkrát nasadíte na nohy, avšak po skončení pracovného dňa tak nevyzerá ani nevonia. Aby ste predĺžili jej životnosť a zachovali jej vlastnosti, aj na pracovnú obuv je vhodné používať vhodné čistiace a ošetrujúce prípravky. Obuv je dobré pravidelne impregnovať, aby bola chránená pred vlhkosťou a nečistotami, po každom použití nechať vysušiť a vyvetrať.

Starostlivosť o syntetickú obuv je podstatne jednoduchšia ako koženú. Stačí ju zbaviť nečistôt mokrou handričkou. Textilnú ani koženú obuv nehádžte do práčky, pretože neodoláva vlhkosti, a ak áno, tak nie naveky. Takúto obuv treba pretrieť kefou a následne mierne navlhčenou handričkou. Po vyschnutí sa pretiera krémom, v prípade textilnej obuvi treba použiť impregnačný sprej. Lakovú useň pretrite mokrou handričkou a ošetrite vhodným prípravkom.

 

 

Zdroj obrázka. pexels.com