Úvod Zaujímavosti Nie sú nožnice ako nožnice. Zvlášť tie priemyselné

Nie sú nožnice ako nožnice. Zvlášť tie priemyselné

1489
0
ZDIEĽAŤ

Jeden by sa divil, čo všetko je možné s nožnicami strihať. Vyzerá to tak, že čo materiál, to nožnice! V oblasti výroby sa stretávame s množstvom úkonov, pri ktorých sa nožnice používajú, preto sa zameriame špeciálne na priemyselné nožnice.

Prehliadka priemyselných nožníc

Vitajte na módnej prehliadke nožníc využívaných v priemyselnej sfére. Pred vašimi očami sa objaví veľa zaujímavých typov nožníc, no okrem zjavu by ste sa mali zamerať najmä na ich účelnosť. Je to tak: čím kvalitnejšie nožnice, tým väčšia chuť pracovať. Jedny chcú upútať lesklými mikrozúbkami, iné majú oblé tvary či vystreté telo. Každé sú vhodné na niečo iné.

Zúbkové priemyselné nožnice sa používajú na strihanie technických tkanín. Pod tým si môžeme predstaviť najmä sklené alebo uhlíkové vlákna. Navzájom sa líšia dĺžkou čepele, hmotnosťou, materiálom a tvarom rukovätí. Veľkou výhrou je, ak natrafíte na predajcu, ktorý vám priemyselné nožnice v rámci servisu nabrúsi, bez ohľadu na to, či obsahujú zúbky pre strihanie bez vybočenia.

S rovnými čepeľami sa najlepšie strihajú tuhé materiály a tkaniny. Môžu mať pogumovanú alebo plastovú rukoväť, no ničím nezvyčajným nie sú ani celokovové nožnice. Najčastejšie si pod nimi vybavíme klasické krajčírske nožnice s ostrou špičkou, s ktorými sa dobre šije aj vyšíva, no využitie nachádzajú aj pri strihaní káblov či drôtikov.

Medzi priemyselnými nožnicami sa nájde aj pár všestranných krások, ktoré si, aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, aj napriek menšiemu vzrastu trúfnu aj na ťažké materiály a podľa potreby sú schopné otvoriť aj fľašu. Načo mať pri sebe milión vecí, keď sa dá nájsť kompromis?

Priemyselné nožnice sú odolné

Keďže sa priemyselné nožnice vyrábajú z vysokokvalitných materiálov a ich konštrukcia je dostatočne pevná, svojich majiteľov len tak nesklamú. Aj vďaka ich pomoci to v závode fičí, ako má, a to bez zbytočných zdržaní. S priemyselnými nožnicami sa pracuje rýchlo a presne.

Čím viac druhov nožníc firma má, tým lepšie sa dajú pre každý pracovný úkon nájsť tie najvhodnejšie. Silné látky, koža, ale aj podlahové krytiny, fólie, kartón alebo plech môžu byť strihané s jemnocitom a zvládnu to aj ľaváci, pre ktorých sa vyrábajú osobité typy priemyselných nožníc.

Nožnice sa vyrábajú s fixnými alebo aj vymeniteľnými čepeľami. Niektoré môžu byť potiahnuté keramickou vrstvou, ktorá sa postará o extrémnu odolnosť nožníc a vždy ostrú čepeľ. Oxid kremíka zabráni oxidácii nožníc a chráni ich pred znečistením. Okrem toho sa postará o to, aby medzi strihanou látkou a kovom na nožniciach nevznikali nežiaduce reakcie.