Úvod Dom, byt a záhrada Aké typy zatepľovania existujú?

Aké typy zatepľovania existujú?

294
0
ZDIEĽAŤ
Aké typy zatepľovania existujú?
Aké typy zatepľovania existujú?

V posledných rokoch sa zatepľovaniu budov začala venovať čoraz väčšia pozornosť. Väčšina majiteľov domov či budov sa pre zateplenie rozhodne práve z dôvodu zníženia mesačných nákladov na energiu ako aj zvýšenia kvality bývania. Keďže dnes trh ponúka širokú škálu typov izolácií, môže byť niekedy ťažké rozhodnúť sa pre tú správnu. 

Popri klasických izolačných materiáloch existujú aj ďalšie typy izolácií. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme tie najdostupnejšie.

Typy izolácií

Na to, aby ste váš dom izolovali, čo najlepšie, záleží na tom aký typ izolácie zvolíte. Zateplenie, ktoré použil váš sused, nemusí byť vhodné pre vás. Preto potrebujete siahnuť po tej správnej izolácii.

Klasické materiály

Polystyrén

Najpoužívanejším zatepľovacím materiálom, ktorý sa u nás používa je polystyrén. Jeho výhodami je určite nízka cena, jednoduchá montáž a môžete ho využiť na rôzne podklady. Nevýhodou môže byť nízka priepustnosť vodnej pary, čo môže viesť k vzniku plesní a je málo odolný voči mechanickému poškodeniu.

Na trhu sa môžete stretnúť s týmito druhmi polystyrénu:

  • Expandovaný penový polystyrén – EPS – používa sa na bežné zateplenie stien domov a bytov
  • Extrudovaný polystyrén – XPS – hodí na najmä na základy budov a spodné stavby, pretože je odolný voči tlaku a vlhkosti

Minerálna vlna

Ďalším najpoužívanejším materiálom minerálna vlna, ktorá je opäť dostupná v dvoch typoch izolácií:

  • Sklená minerálna vlna – vyrába sa z kremíka a často sa používa na zateplenie vnútorných stien, stropov a šikmých striech. Je odolná voči hnilobe, plesniam a škodcom ako aj proti požiaru a má mierne zvukovo-izolačné vlastnosti.
  • Kamenná minerálna vlna – vyrába sa z čadiču a je možne použiť ju na zateplenie fasád, stien, ale aj stropov. Je taktiež odolná voči požiaru a cenovo dostupná.

Penový polyuretán (PUR)

Kvalitný materiál, ktorý sa vyrába z ropy je možné zaobstarať si vo forme dosiek alebo peny. Používa sa hlavne na odstránenie tepelných mostov a na zateplenie tych miest, kde je málo priestoru. Tento typ izolácie je vhodný na zateplenie striech, interiéru a podláh. Je odolný voči teplotám, plesniam a hnilobe a má dobré tepelnoizolačné vlastnosti. PUR je ale finančne dosť nákladný a vyžaduje si profesionálnu montáž.

Tepelnoizolačná omietka

Je nový a moderný spôsob zateplenia, ktorý si získava čoraz väčšiu popularitu, pretože ho môžete použiť v exteriéri aj interiéri a je vhodný na takmer všetky podklady. Tepelnoizolačná omietka sa nanášajú v hrubšej vrstve priamo na múr, je priedušná, odvádza vlhkosť a je odolná voči hubám, plesniam a ďalším škodcom.

Prírodné materiály

Ak hľadáte prírodné materiály na zatepľovanie, ktoré nezaťažujú životné prostredie máte na výber niekoľko druhov izolácií, ktoré svojimi vlastnosťami nijako nezaostávajú za tými klasickými.

Drevovláknitá izolácia

Táto izolácia sa predáva vo forme dosiek s rôznou hrúbkou a je to zmes zmes vlákien mäkkého dreva, prírodných živíc a látok, ktoré odpudzujú vodu. Široký sortiment ponúka kompletne zateplenie od podlahy až po strechu. Má zvukovo-izolačné vlastnosti a chráni budovu pred prehrievaním v letných mesiacoch. No na jej inštaláciu je potrebné zavolať si zaškolených profesionálov so špeciálnym strojným zariadením.

Celulózová izolácia

Je to prírodná tepelná izolácia z celulózových vlákien, vyrobených z čistého novinového papiera. Celulózová izolácia má skvelé tepelno-izolačné ako aj zvukovo-izolačné vlastnosti, ponúka vynikajúcu tepelnú ochranu a je odolná voči požiaru.

Konope

Konopná izolácia sa vyrába z konope siatej a na na zateplovanie sa používajú už niekoľko rokov. Používa sa na zateplenie drevodomov, zatepliť je možné ako podlahy, tak aj strechy a stropy. Tepelno-izolačné vlastnosti oceníte najmä v lete, kedy zabráni prenikaniu tepla do domu, je odolná voči hnilobe, plesniam a aj vlhkosti.

Ovčia vlna

Ovčia vlna je čisto ekologický materiál najvyššej kvality a jej izolácia je jedinečná. Ovčia vlna dokáže na seba viazať toxíny, čím má priaznivý vplyv aj na vaše zdravie. Ovčia vlna dobre reguluje vlhkosť a má výborné zvukovoizolačné vlastnosti. Na to, aby bola odolná voči škodcom a požiaru musí byť chemicky upravená.

SlamaAké typy zatepľovania existujú?

Tento ekologický materiál je v ponuke vo forme slamených balov, ktoré sa prevažne používajú v interiéri a pri výstavbe drevostavieb. Slama je cenovo dostupná no práca s ňou je o čosi náročnejšia. Protipožiarne vlastnosti síce nemá, ale ak vás láka alternatívne bývanie a hľadáte ekologický dom z nezvyčajných materiálov obzrite sa po tomto materiály.

Ďalšími dostupnými izolantami rastlinného pôvodu sú izolanty z korku či kokosu. Avšak kvôli ich potrebe dopravy na obrovské vzdialenosti sa ich ekologický prínos vytráca.

Dominika Blchová, SEO služby a copywriting