Po pôrode sa pre každú ženu začínajú tie najkrajšie a zároveň veľmi ťažké mesiace. Radosť z nového života striedajú obavy zo zvládnutia starostlivosti a výchovy dieťaťa. Najmä novorodenci si vyžadujú každú jednu minútu života mamičky. Kŕmenie, prebaľovanie, ošetrenie zaparenín, problémy s trávením, neskôr rastúce zúbky a iné problémy pohltia každú matku. Je zrejmé, že v takýchto chvíľach je pre novopečené mamičky každá rada dobrá.
1. Majte doma pripravenú výbavu
Už po príchode z pôrodnice by ste mali mať doma pripravenú kompletnú výbavu pre nového člena rodiny. Čo obsahuje výbava pre novorodenca? Okrem oblečenia do každého počasia, kočíka a detskej postieľky sú to tieto základné veci: zavinovačka alebo fusak, prebaľovací pult, odsávačka mlieka, kojenecké fľaše, kefka na čistenie fliaš, sterilizátor, plienky, krém proti zapareninám, vlhčené obrúsky a cumlíky.
2. Zdravá matka, spokojné dieťa
Pokračujeme trochu netradične, a to tým, že novopečená maminka by sa mala starať nielen o dieťa, ale tiež o seba. Ak ochoriete, tak nebudete zvládať starostlivosť o dieťa a stratíte sily na niekoľko týždňov. Preto by ste denne mali dbať na to, aby ste svojmu telu dodali dostatok vitamínov a minerálov. Každá matka potvrdí, že navariť plnohodnotnú stravu niekedy nestíha. V tomto prípade siahnite po vitamínoch, ktoré doplnia počas dojčenia do organizmu všetky potrebné látky.
3. Nezanedbajte svoje stravovanie
S bodom dva úzko súvisí stravovanie matky. Vždy, keď vám to čas dovolí, snažte sa zjesť jedlo, ktoré obsahuje vyvážený podiel živín. Nesnažte sa za každú cenu schudnúť a doprajte si minimálne 2000 kcal denne. Veľmi dôležité sú v strave matky bielkoviny, ich podiel zvýšte na 65 g denne. Doprajte si ovocie, zeleninu, strukoviny, hydinové mäso, ryby a vajíčka.
4. Netrápte sa, ak nemôžete dojčiť
Pre novorodenca je najzdravšia strava, ktorú mu dokážete poskytnúť jedine dojčením. Nie všetky matky majú to šťastie, že môžu dojčiť alebo majú dostatok mlieka. Netrápte sa, ak patríte k ženám s problémami tvorby mliečka. Dieťa dokážete plnohodnotne nakŕmiť aj vďaka dojčenskej výžive. Medzi najkvalitnejšie patria mlieka Nutrilon a Sunar. Nutrilon poskytuje plnohodnotnú náhradu materského mlieka aj pre deti trpiace alergiami či tráviacimi problémami. Dojčenské mlieko Sunar sa svojim zložením maximálne približuje k materskému mlieku.
5. Vyhnite sa detskej kolike
Aj zdravé batoľa má veľmi divoké noci. V prípade, že dieťa začne trpieť kolikou, tak sa pripravte na najhoršie. Koliku zapríčiňujú viaceré faktory, ale u najmenších detí je táto nepríjemná bolesť výsledkom rastu a vývinu čriev. Dávajte si pozor na to, aby dieťa príliš rýchlo nepilo a v žiadnom prípade ho neprekrmujte. Pri kolike odporúčame dieťaťu podávať veľmi účinný liek Espumisan. Vo forme kvapiek sa môže podávať aj kojencom.
6. Hygiena dieťaťa
Novorodencov nie je potrebné kúpať každý deň. Stačí tri či štyri razy do týždňa. Pozor však na to, že ak má bábätko ešte nezahojený pupok, môžete ho umývať len pomocou vlhkej handričky. Pred kúpaním skontrolujte teplotu vody, ktorá by mala byť 37 stupňov. Na umývanie využívajte výhradne kozmetiku určenú pre novorodencov. Súčasťou hygieny je krémovanie suchých miest a strihanie nechtov aspoň raz do týždňa.
7. Správne prebaľovanie
Aj keď sa budete cítiť unavená, venujte pozornosť tomu, kedy potrebuje dieťa prebaliť. Prebalenie by malo nasledovať ihneď po vykonaní potreby. Zadoček a intímne miesta bábätka očistite a osušte. Všímajte si zaparené miesta. Ak sa na zadočku vyskytnú, je nutné pravidelné natieranie špeciálnym krémom.
8. Pozor na zvýšenú teplotu
Bábätku by ste mali pravidelne merať teplotu. Každé zvýšenie môže znamenať ochorenie, ktoré sa dá v počiatku lepšie liečiť. Teplotu je možné merať v podpazuší alebo na čele. Najpresnejšie hodnoty dosiahnete meraním v konečníku. Pri teplote vyššej ako 37,5 stupňa kontaktujte lekára. Ten vám poradí lieky na horúčku pre bábätko alebo predpíše iné lieky podľa potreby.
9. Zvládajte únavu
Bojovať proti únave, hlavne prvé týždne, sa zdá byť bojom s vetrenými mlynmi. Chvíle eufórie strieda totálna únava a pocit bezmocnosti. Čiastočnou útechou vám môže byť to, že aj ťažké mesiace ubehnú a keď dieťa podrastie, tak zmiznú neprebdené noci. Veľa mamičiek robí chybu, že v čase, keď dieťa spí, upratujú alebo skáču okolo domácnosti. Využite každú možnú chvíľu a spite spoločne so svojim drobcom.
10. Nebojte sa požiadať o pomoc
Hrať sa na super ženu nemá zmysel. Prvé týždne poproste o pomoc svoju matku alebo sestru. Keď toho bude na vás priveľa, tak si skrátka dajte oddych a nesnažte sa za každú cenu zvládať úplne všetko. Neumytá podlaha alebo prach na poličkách počkajú. Dôležitejšia je vaša psychická a fyzická pohoda. A verte tomu, že nebudete prvá mamička, ktorá si prizná, že potrebuje pomoc.
11. Riaďte sa svojimi pocitmi
Prečítať si odbornú knihu o dojčení a prvých mesiacoch novorodičky je správne. Nesprávne je však to, keď sa snažíte za každú cenu robiť všetko podľa tabuliek. Nevšímajte si okolie a niekedy vraj „cenné“, ale zbytočné rady. Vždy sa riaďte svojimi pocitmi. Vy najlepšie poznáte seba a svoje dieťa. Neexistuje nesprávny postup pri starostlivosti a výchove dieťaťa. Každý postup je správny, ak budete spokojná vy i vaše dieťa.
12. Vytvorte si rituály
Prvé týždne s batoľaťom vám pomôže prežiť to, keď si vytvoríte akýsi harmonogram a rituály. Budete mať lepší prehľad o tom, čo vás čaká a zvládnete viac vecí. Rituály sú dobré aj pre novorodenca. Zvykne si napríklad na to, že po kúpaní nasleduje hranie a spánok. Pravidelný režim pomáha pri problémoch so spánkom a dodáva vám istotu v tom, čo robíte.
13. Cvičte spolu s dieťaťom
Popôrodné kilogramy idú u niektorých žien dole samé od seba. Iné sa trápia aj niekoľko rokov a napriek tomu im kilogramy zostanú. Prvým krokom k návratu k normálu je zdravá strava a druhým pohyb. Iste budete namietať, že s bábätkom sa nedá cvičiť. Práveže naopak. Cvičiť môžete, ale spolu s bábätkom. Na internete nájdete postupy, ako na to. Budete dieťa dvíhať, ukladať na podložku a točiť sa s ním. Takto nenápadne schudnete a dieťa sa zabaví.
14. Nezabudnite sa hrať
O novorodencoch sa hovorí, že len jedia, spia a kadia. Je to tak trochu pravda, ale okrem týchto činností ocenia aj vašu pozornosť a chvíle hrania. Pri hraní sa upevňuje váš vzťah, dieťa si precvičuje motoriku a pripravuje sa na prvé slová. Čo najviac s dieťaťom komunikujte, premiestňujte ho, ukazujte mu hračky a vydávajte spolu s ním rôzne zvuky.
15. Nájdite si čas pre svojich blízkych
Pre vás a pre celú rodinu je potrebné, aby ste si našli čas na partnera a známych. Je samozrejmé, že bábätko je a bude pre vás na prvom mieste. Pozor však na to, aby ste nestratili iné kontakty, ktoré sú pre život dôležité. Požiadajte vašu mamu o pomoc a vyjdite si s partnerom na večeru. Pozvite na návštevu kamarátky a rozprávajte sa s nimi o niečom úplne inom ako o deťoch. Každá minúta či snaha sa cenia.