Úvod Zaujímavosti Airsoft – akčná strieľačka, ktorá vás dostane

Airsoft – akčná strieľačka, ktorá vás dostane

1463
0
ZDIEĽAŤ

Máte radi svojich kamarátov, ale niekedy by ste ich najradšej zastrelili? Airsoft je tá pravá hra pre vašu partiu. Vybite si svoju energiu v akčnej strieľačke ako z filmu v reálnom svete. Aké sú pravidlá airsoft boja? Aký výstroj potrebujete? Ako si vybrať airsoftovú zbraň? To všetko vám hneď prezradíme.

Je airsoft len športová aktivita alebo aj tréning mysle? Verte či nie, oboje. Vďaka airsoftu sa vybeháte, a pritom trénujete vaše taktické myslenie, tímovú spoluprácu a obrusujete si svoj prirodzený pud sebazáchovy. 

Podobne ako paintball, aj airsoft je tímová hra v teréne. Hrá sa ale s airsoftovými zbraňami, resp. airsoftkami. Sú to v podstate realistické repliky skutočných zbraní. Ako munícia sa využívajú plastové guľôčky kalibru 6 mm, tzv. BB-čka. Zatiaľ čo pri paintballe je postrelenie viditeľné, pri airsofte ide o poctivosť jednotlivých hráčov. Priznáte si porážku, keď nie je vidno, že vás trafili? 

Hrajte podľa vlastných pravidiel

Prakticky môže mať každá hra trochu iné pravidlá podľa toho, ako sa spoločne dohodnete. Toto sú štandardné základy airsoftovej hry:

  1. Keď vás zasiahnu, priznáte to. Zreteľne zakričíte vopred dohodnuté heslo, napr. „Mám!“ alebo „Dostal som to!“ a odídete z bojiska, pričom nad hlavou držíte ruku, prípadne rovno aj zbraň.
  2. Zásah do akejkoľvek časti tela je smrteľný. Ak dostanete zásah do zbrane, automaticky je vyradená z hry. Môžete využiť záložnú zbraň, pokiaľ ju máte so sebou.
  3. Ak sa vás nepriateľ dotkne rukou, urobí tzv. knife kill. Ste opäť mŕtvy a odchádzate z bojiska do zóny pre vyradených hráčov.
  4. Na tomto mieste pre vyradených hráčov, nazýva sa aj respawn, vyčká hráč vopred stanovenú dobu, kým sa opäť vráti do hry ako živý.
  5. Mŕtveho hráča by ste nemali v hre zneužívať ako ochranný štít. 

5 základných pravidiel si môžete doplniť podľa svojho. V niektorých hrách vystupuje v tíme medik, ktorý má uzdravovaciu schopnosť. Môže fungovať napr. takto – spoluhráča smie vyliečiť max. trikrát, pričom zranený sa zatiaľ nesmie hýbať. Minútu je mimo hry. Zatiaľ ho medik označí obväzom či bielou látkou. A hra môže pokračovať.

Na začiatku si stanovte cieľ. Môžete hrať tzv. death match, kedy ide len o likvidáciu nepriateľov. Alebo je cieľom hry tzv. capture the flag, kedy musíte preniknúť do nepriateľského tábora a ukradnúť vlajku, príp. iný stanovený predmet. 

Vystrojte sa na zápas

Ak idete hrať prvýkrát, môžete na seba hodiť akékoľvek športové oblečenie. No bez ochrany očí sa nezaobídete. Stačia vám obyčajné pracovné okuliare z plexiskla. Pre fajnšmekrov sú na trhu špeciálne airsoftové masky. Ak sa chystáte hrať airsoft pravidelne, oplatí sa vám investovať aj do maskáčov a vhodnej obuvi (kanady), taktickej vesty, chráničov na kolená, ale aj do rukavíc a prilby. Okrem toho sa vám pri hre zídu vysielačky a, samozrejme, výzbroj. 

Vyzbrojte sa na boj

Ako si vybrať zbraň? V skratke. Na trhu dostanete manuálne, elektrické alebo plynové airsoftky. Líšia sa od seba nielen spôsobom vystrelenia samotnej guľky, ale aj cenou, kvalitou a náročnosťou na údržbu.

Lacnejšiu manuálnu airsoftku musíte pred každým výstrelom natiahnuť. Nízka cena sa odráža aj v nižšej razantnosti a dostrele. Sú obľúbené hlavne u začiatočníkov, príp. pokročilí hráči ich využívajú ako záložné zbrane. Na tréning vhodné, pri hre by vás však mohli spomalovať.

Plynovú airsoftovú zbraň poháňa stlačený plyn. Na trhu existujú neblowbackové a blowbackové zbrane. Tzv. blowback sa prejavuje v spätnom chode záveru zbrane (takže vás zbraň po vystrelení kopne) a v automatickom nabíjaní. Za reálnejší zážitok z výstrelu si ale priplatíte.

Elektrickú airsoftku, ako už názov napovedá, poháňa buď vstavaný, alebo vymeniteľný akumulátor. Airsoftky s elektromotorom sú modernejšie, ale zato náročnejšie na údržbu. To sa však odráža v presnosti a razancii streľby. Všeobecne sú elektrické airsoftové zbrane lacnejšie ako plynové.

Nikdy nezabúdajte na bezpečnosť

Je dôležité si uvedomiť, že každý, kto hrá, vstupuje do boja na vlastné riziko. Preto tie okuliare a chrániče. Hoci sa strieľa iba plastovými guľôčkami, zásahy môžu bolieť. Streľba je povolená iba na ihrisku a mali by sa používať iba airsoftové zbrane, žiadne iné prostriedky na sebaobranu.

Airsoftové zbrane, či už pištole, revolvery, brokovnice alebo samopaly, nájdete na afg.sk.