Úvod Uncategorized Vápnenie pôdy na jar: Na čo si treba dať pozor?

Vápnenie pôdy na jar: Na čo si treba dať pozor?

1921
0
ZDIEĽAŤ
Vápnenie pôdy na jar: Na čo si treba dať pozor?

Okolo vápnenia pôdy na jar kolujú rozporuplné názory. Niektorí naň nedajú dopustiť, iní sa mu radšej vyhýbajú. Hnojenia dusíkatým vápnom sa však nemusíte báť. Ak ho budete používať na správny druh pôdy a dodržíte postup, nič vám a ani rastlinkám nehrozí.

Aké sú výhody vápnenia pôdy na jar?

Vápnenie na jar prospeje najmä kyslým hlinitým a ílovitým pôdam. Dusíkaté vápno vyrovná ich pH a neutralizuje kyslú reakciu. Prirodzené pH vašej pôdy môžu narušiť napríklad záplavy, ktoré pozmenia jej zloženie (napr. sa do nej zamieša piesok).

Použitím dusíkatého vápna sa pôda „dezinfikuje“ a opäť stane kvalitnou a úrodnou. Ďalším veľkým plusom je, že vápno zničí vajíčka škodcov aj larvy malých slimákov. Tí sú v posledných rokoch pre mnohých záhradkárov veľkým problémom. V zeleninových záhonoch sa im páči čoraz viac a nemajú problém napadnúť ani aromatické rastliny. Vďaka vápneniu pôdy na jar sa ich však pred hlavnou sezónou spoľahlivo zbavíte.

Dusíkaté vápno zničí aj semená burín, ktoré v pôde prezimovali. Je to spoľahlivé základné hnojivo vyrobené z prírodných surovín (z vápenca, uhlia a vzdušného dusíka), ktoré sa v pôde bezproblémovo rozložia. Nemusíte sa báť ani znečistenia povrchových vôd ako pri niektorých chemických hnojivách.Vápnenie pôdy na jar: Na čo si treba dať pozor?

Aký je správny postup?

Najdôležitejšie je kúpiť správne vápno na hnojenie. Dusíkaté vápno kúpite v každom bežnom záhradkárstve. Rozhodne ho neskúšajte vymeniť za pálenú verziu. Pôde i rastlinám by ste mohli veľmi uškodiť.

Takisto je dôležité, kedy s vápnením pôdy na jar začnete. Najlepšie je počkať na odznenie posledných mrazov, a až tak sa pustiť do hnojenia. Keďže pri rozklade vápna vznikajú toxické medziprodukty, je dôležité, aby ste ho použili minimálne 2 až 3 týždne pred výsadbou. Pokojne však aj skôr, aby malo naozaj dosť času na rozloženie. Dážď ani vlhkosť jeho vlastnosti nijako neovplyvnia.

Aby bolo vápno pre záhradu čo najviac prospešné, treba ho poriadne zapracovať, no len do vrchnej časti pôdy. Na bezpečné zapracovanie je najlepšie použiť klasický alebo aku kultivátor.

Na čo si dať pri používaní vápna pozor?

Hoci má vápnenie pôdy dusíkatým vápnom veľa výhod, pri jeho používaní buďte obozretní a dodržiavajte všetky odporúčania. Predsa len netreba zabúdať na toxické medziprodukty, ktoré pri jeho rozklade vznikajú.

  • Aby ste sa problémom vyhli, vápnite na jar len takú pôdu, ktorej vlastnosti aj pH poznáte. Vápnom nehnojte príliš piesočnatú pôdu a nepoužívajte ho ani pod rýchlenú zeleninu, medzi ktorú patrí reďkovka, šalát či kaleráb. Nehodí sa ani pod strukoviny, pretože tie majú dostatok dusíka vďaka hľuzkovým baktériam na ich korienkoch, ktoré ho prirodzene produkujú.
  • Používanie dusíkatého vápna sa neodporúča ani pod čučoriedky, jahody, petržlen, mrkvu, uhorky či niektoré okrasné rastliny.
  • Aj pri vápnení pôdy platí, že menej je niekedy viac. Neprimerané množstvo vápnika a dusíka môže spôsobiť žltnutie listov či odumretie rastlinky.

Zdroj: unsplash.com

Zdroj: bigstockphoto.com