Úvod Dom, byt a záhrada Machy, plesne či lišajníky na streche a fasáde – je potrebná renovácia?

Machy, plesne či lišajníky na streche a fasáde – je potrebná renovácia?

198
0
ZDIEĽAŤ
Bombafasáda vás zbaví machov, plesní či lišajníkov na fasáde

So znečistenou fasádou a strechou sa pasuje nejeden bytový dom. Dokonca aj taký, ktorý nedávno prešiel zateplením. Možno si poviete, že čierne fľaky, machové porasty, plesne alebo lišajníky na vonkajších stenách sa dajú odstrániť jedine nanesením ďalšej omietky alebo zateplením. Opak je pravdou. Za znečistenú fasádu môže niekoľko faktorov, proti ktorým dokážete bojovať účinnejšie a lacnejšie než renováciou.

Odkiaľ sa berú nečistoty?

Hlavným dôvodom, pre ktorý sa na fasáde a streche bytových domov objavia plesne, machy a lišajníky, je počasie. Silné dažde, nadmerné sneženie a nedostatok vetra spôsobujú navlhnutie vonkajšej omietky. A vlhkosť je presne to, čo majú parazity a poloparazity v láske.

V prípade fasád, či už pôvodných alebo zateplených, je riziková obzvlášť severná strana, ktorá nie je vôbec vystavená slnečnému žiareniu. Nemá tak možnosť poriadne sa vysušiť. Podobná situácia nastáva, ak je bytový dom postavený v blízkosti lesa alebo vodnej plochy. Navyše, ak sa bytovka nachádza neďaleko priemyselnej zóny alebo rušnej cesty, jej fasáda je dennodenne atakovaná výparmi a nečistotami.

Prečo je znečistenie fasády nebezpečné?

Okrem toho, že sa na ňu nepríjemne pozerá, nečistoty – najmä tie organické – postupne narúšajú jej štruktúru. Umožňujú tak vode, prachu či peľu prenikať hlbšie do stien a tam pokračovať vo svojej úlohe ničiteľov. To má pri výnimočne znečistených fasádach za následok prítomnosť plesní dokonca aj v interiéri bytov. Ak sa tento problém objaví na streche, začne cez ňu zatekať.

Najväčšie riziko je však zdravotné. Plesne vypúšťajú spóry, ktoré dráždia dýchacie cesty a sliznicu oka, môžu spôsobovať zápaly ucha, ekzémy a dokonca astmu.

Čistenie je tá správna cesta

V súčasnosti existujú firmy, ktoré sa špecifikujú na čistenie fasád. Majú skúsenosti s bytovými domami rôznej výšky a v rámci svojich služieb ponúkajú napríklad aj ukážku zadarmo. Jednou z takýchto spoločností je Bomba Fasáda, ktorá je na slovenskom trhu priekopníkom.

Namiesto tradičného čistenia fasád pomocou chemikálií využíva šetrnejšiu metódu, ktorá neškodí životnému prostrediu. Jej 100 % rozložiteľný ekologický roztok obsahuje látky, ktoré spoľahlivo zničia živé organizmy na povrchu fasády a zároveň odstránia prach a peľ. Roztok je nanášaný patentovanou kontaktnou metódou pomocou valčekov a štetcov. Pri ich použití totiž nehrozí riziko poškodenia povrchu fasády, tak ako pri vysokotlakovom čistení.

Bombafasáda vás zbaví machov, plesní či lišajníkov na fasáde

čistenie fasády pred a po

Je teda jasné, že existuje aj lacnejšia cesta než renovácia. Dohodnite sa s obyvateľmi vášho bytového domu a dajte si vyčistiť fasádu spôsobom, ktorý predĺži jej životnosť, navráti pôvodnú farbu a zakonzervuje ju proti vlhkosti.