Úvod Zdravie a Štýl Neradi chodíte do fitka? Efektívne cvičiť sa dá aj doma

Neradi chodíte do fitka? Efektívne cvičiť sa dá aj doma

5
0
ZDIEĽAŤ
Neradi chodíte do fitka? Efektívne cvičiť sa dá aj doma
Neradi chodíte do fitka? Efektívne cvičiť sa dá aj doma

Mnohí z nás vedia, že by mali cvičiť, ale myšlienka na potenie sa v preplnenom fitku s cudzími ľuďmi ich odrádza. Našťastie sa dá efektívne cvičiť aj doma! Aké sú výhody domáceho cvičenia a ako si môžete vytvoriť malé, súkromné fitko v rohu obývačky?

Prečo ľudia neradi chodia do fitka?

Existuje veľa dôvodov, prečo sa ľudia vyhýbajú fitness v športových centrách. Niektorých odrádza myšlienka cvičenia pred ostatnými, zatiaľ čo iní sa obávajú posudzovania alebo nevedia, ako používať stroje. Odrádzajúcimi faktormi môžu byť náklady na členstvo, nedostatok času alebo nepohodlie spojené s cestovaním do fitka.

Výhody domáceho cvičenia

Cvičenie doma má veľa výhod:

  • Môžete cvičiť kedykoľvek chcete a v pohodlí domova.
  • Nemusíte sa obávať posudzovania ostatnými.
  • Ušetríte peniaze za členstvo v posilňovni a čas, ktorý by ste strávili cestou do fitka.
  • Domáce cvičenie môže byť rovnako efektívne ako cvičenie v posilňovni, ak viete, čo robíte.
  • Môžete si vybrať cvičenia, ktoré vás bavia a ktoré vyhovujú vašim potrebám a cieľom.

Ako si vytvoriť domáce fitko

Aj v rohu obývačky sa dá spraviť malé, súkromné fitko. Výbavu kupujte postupne. Ak chcete ušetriť, nakupujte v internetovom obchode inSPORTline, kde nájdete širokú ponuku pomôcok v rôznej cenovej hladine. Ako začiatočníkovi vám budú stačiť nasledovné pomôcky:

  • Činky: Činky rôznych váh vám umožnia posilniť rôzne svalové skupiny.
  • Lavička na cvičenie: Môžete na nej robiť cviky s vlastnou váhou alebo s činkami. Lavička na cvičenie dobre poslúži aj na upevnenie iných športových pomôcok, napríklad gúm na cvičenie.
  • Fitlopta: Fitlopta je všestranná pomôcka, ktorú môžete využiť na posilňovanie, precvičovanie rovnováhy a strečing.
  • Balančná podložka: Balančná podložka vám pomôže zlepšiť rovnováhu a koordináciu.

Existuje veľa ďalších drobných pomôcok, ktoré vám pomôžu dosiahnuť progres – kettlebell, medicinbaly, hrazdy alebo podložky na cvičenie.

Začať športovať sa oplatí

Pravidelné cvičenie je dôležité pre celkové zdravie a pohodu. Cvičenie má mnoho benefitov. V prvom rade zlepšuje fyzickú kondíciu a silu. Pomáha pri chudnutí a udržiavaní zdravej váhy. Posilňuje srdce a cievy. Znižuje riziko chronických chorôb ako sú srdcové choroby, cukrovka a rakovina. Zlepšuje náladu a znižuje stres. Posilňuje kosti a svaly. Priaznivo vplýva na kvalitu spánku, zvýši energiu a vitalitu.  Skúste rôzne aktivity, kým nenájdete to, čo vám najviac vyhovuje. A nezabudnite – aj 30 minút cvičenia denne je lepšie ako nič!

Autor: Gabriela Kudláčová