Úvod Nakupovanie a Móda Ste turista začiatočník? Tieto veci vám nesmú chýbať vo výbave

Ste turista začiatočník? Tieto veci vám nesmú chýbať vo výbave

382
0
ZDIEĽAŤ
Ste turista začiatočník? Tieto veci vám nesmú chýbať vo výbave
Ste turista začiatočník? Tieto veci vám nesmú chýbať vo výbave

Napriek tomu, že za oknami práve zúri zima mali by ste myslieť na to, čo bude na jar. Ak ste sa rozhodli, že spravíte niečo pre svoje zdravie a začnete s turistikou, mali by ste si počas zimy zaobstarať kompletnú turistickú výbavu. Teda v prípade, že to s turistikou myslíte vážne a nebudete chodiť len za dom na pole.

Začnite pri obuvi a oblečení

Opora pre členky

Bez turistických topánok sa do hôr radšej nevyberte. Horský terén je náročný, hrozí riziko pošmyknutia či vyvrtnutia členku. Obuv určená do hôr je pevná, podporuje celé chodidlo, chráni pred vlhkosťou pomocou vodeodolnej membrány a je priedušná. Pre začínajúcich turistov, ktorí sa nechystajú do vysokohorského terénu, by mali stačiť členkové topánky. Na čo začiatočníci zabúdajú? Na ponožky so zosilnenými časťami. Ponožky vás zahrejú, odvádzajú pot a zároveň chránia voči odratiu.

Vrstvite

Do hôr sa vždy oblečte tak, že na seba navrstvíte oblečenie – spodná sacia vrstva, stredná izolačná vrstva a vrchná ochranná vrstva. Znamená to, že si musíte obliecť funkčnú bielizeň, bavlnené tričko, mikinu, turistické nohavice a nepremokavú bundu s kapucňou.

Kam dať jedlo a vodu?

Na dlhšiu túru budete potrebovať jedlo a vodu, ktoré odnesiete v batohu. Turistické batohy sa vyrábajú s rôznym objemom.

Objem batohu

Batoh musí byť tak veľký, aby sa do neho okrem jedla a vody zmestili aj malá lekárnička a škatuľka poslednej záchrany. Zíde sa vám tiež čeľovka alebo baterka a mapa okolia. V horách dokáže slnko riadne pražiť, a preto si do batoha pribaľte slnečné okuliare, šatku alebo čiapku a opaľovací krém. Všetky tieto veci by sa mali zmestiť do batoha s objemom do 30 l. Na niekoľkodennú túru budete potrebovať batoh o niečo väčší, a ak plánujete spať v prírode, zaobstarajte si batoh s objemom nad 50 l.

Opora pri chôdzi

Nielen pre turistov začiatočníkov sú určené trekingové palice. Niekomu sa môže zdať, že sú len na ozdobu, ale v nedostupnom teréne vám dodajú potrebnú stabilitu. Trekingové palice pomáhajú pri výstupe i zostupe. Počas dlhšej túry sú palice podporou, ktorá odľahčí zaťaženie kĺbov i svalov. Pomocou trekingových palíc sa lepšie udržuje tempo aj v prípade, že ste už unavení. Najlepšou voľbou sú teleskopické trekingové palice, ktoré sú univerzálne a je možné meniť ich dĺžku. Dĺžku palíc vždy nastavte tak, aby boli vaše lakte v pravom uhle. Pri zlom nastavení dochádza k bolestiam chrbta a krku. Viete, čo je skvelé? Že všetky vymenované pomôcky nájdete na jednom mieste v e-shope inSPORTline.