Úvod Zaujímavosti Degustácia vína pre každého

Degustácia vína pre každého

1679
0
ZDIEĽAŤ

Aj keď Slovensko nie je typicky vinárskou krajinou, aj u nás sa nájde mnoho nadšencov a milovníkov dobrého vína. Patríte k nim aj Vy? Viete odlíšiť kvalitné ružové víno príjemnej chuti od nápojov, ktoré majú od dobrých vín ďaleko? Ba čo viac, dokázali by ste správne určiť trebárs vlastnosti či obsah červeného vína?

Prinášame vám zopár tipov, čo si pri degustácii vína rozhodne všímajte.

Degustácia nielen pre odborníkov

Ak patríte ku skutočným milovníkom vína, bez ohľadu na to, či preferujete čoraz obľúbenejšie ľadové alebo slamové vína, prípadne si najradšej pochutnáte na poctivom červenom vínku, rozhodne by ste mali aspoň raz v živote zažiť ozajstnú degustáciu vín. Ochutnávky vína sa dnes usporiadavajú doslova pre každého, kto má k vínu pozitívny vzťah, takže sa nemusíte stresovať, že Vy nie ste žiaden profesionál. To vôbec neprekáža, na začiatok Vám celkom postačí všímať si zopár podstatných detailov. Ktoré to sú?

 

Ochutnávajte s rozumom

5714_syrah_frCenná rada na úvod: Pripravte sa na to, že z každého vína ochutnáte len trošku, inak sa zrejme nedostanete ku všetkým ponúkaným pohárom. A nerozoznáte vôbec nič, možno ani domov netrafíte. Aby ste na degustáciu vína mali len príjemné spomienky, dávajte si pozor aj na:

správna teplota vína – biele víno sa podáva vychladené, červené zasa pri izbovej teplote

vhodný pohár

primerané osvetlenie miestnosti

pripravenosť zmyslových buniek – toto je snáď najdôležitejšie, preto pred ochutnávkou rozhodne nefajčite, nepite iný alkohol, nejedzte korenisté jedlá, ba dokonca sa neodporúča ani umývanie zubov či žuvanie žuvačky, pretože tým sa Vám otupia chuťové bunky

poradie podávaných vín – začať by sa malo vždy ľahkými bielymi vínami, pokračovať sladšími druhmi, nasleduje lahodné ružové víno a na záver sa ochutnáva víno červené

 

V prípade, že sa vyberiete na degustáciu vína, majte naše rady na pamäti. Nech je to pre Vás nezabudnuteľný zážitok.
Autorské právo: annapustynnikova / 123RF Reklamní fotografie