Úvod Financie a ekonomika Zlepšite svoj komfort bývania

Zlepšite svoj komfort bývania

826
0
ZDIEĽAŤ

Pre náš život potrebujeme často veľa maličkostí. K našej výbave preto patrí aj auto, no nielen jeho kúpa je finančne náročná.

Najzákladnejšou našou potrebou je samozrejme bývanie. Jeho získanie je podmienené často zadĺžením sa, no inak by sme na splnenie tohto sna čakali neprimerane dlho. Aj v snahe ušetriť niektoré náklady sa však aj pri jeho kúpe orientujeme najmä na základe ceny. Tá je rovnako rozhodujúca v prípade kúpy bytu, ale aj stavby domu. Jednoducho sa nechceme zbytočne zadlžovať a často myslíme aj na horšie scenáre ako je strata príjmu.

Pri našom rozhodovaní tak často dávame prednosť bytu pred domom. Dôvod je najmä cena, ale aj blízkosť do práce, a tým opäť ušetrené prostriedky na dopravu. Ceny bytov sú o niečo nižšie, no v porovnaní s domom zasa ponúkajú menší priestor a niekomu nemusí vyhovovať ani blízkosť susedov. Výhrou tiež často nie je hľadanie niektorých spoločných riešení. Nie každý má totiž taký názor ako Vy, čím sa opäť môžu vyskytnú konflikty.

Dobré vzťahy so susedmi sú však aj v paneláku na nezaplatenie. Chce to však viac tolerancie zo všetkých strán. Byty sa však aj napriek týmto nedostatkom tešia veľkej popularite, preto stále viac hľadáme možnosti, ako si aj toto naše bývanie spríjemniť. Jednou alternatívou, ako si najmä v zime znížiť spotrebu tepla a tým ušetriť nemalú čiastku každý rok, je samozrejme zatepľovanie domu. Ide však o jeden z mnohých zásahov, ktoré musí schváliť väčšina majiteľov bytov. Preto nie je vždy ľahké nájsť spoločnú reč.

V byte sa však pripravte aj na väčšiu hlučnosť. Vo Vašej tesnej blízkosti nemusí bývať rodina s malými deťmi, aby ste sa cítili vyrušovaní. V bytoch je to veľmi častý problém, no ak sa s tým neviete zmieriť, pomôže sa napríklad odsťahovať. Ak to však nechcete riešiť až takouto extrémnou zmenou, pomôže Vám zvuková izolácia stropu.