Úvod Zdravie a Štýl Hlavné aktívne látky v Ashwagandhe a v retinole

Hlavné aktívne látky v Ashwagandhe a v retinole

166
0
ZDIEĽAŤ
Hlavné aktívne látky v Ashwagandhe a v retinole

Čo všetko možno v bylinke nájsť? Najmä tieto hlavné aktívne látky v Ashwagandhe:

Withanolidy: Špecifickou kategóriou zložiek, ktoré obsahuje iba táto rastlina, sú withanolidy. Ide o bioaktívne látky, ktoré sa zaraďujú medzi laktóny. Patria sem withanolidy označené písmenami A až Y, rovnako tak aj witaferíny a witanosídy. Látky pôsobia ako stimulanty imunity, podporujú nervový systém a majú tiež proti nádorový efekt.

Hlavné nutrienty: Ašvaganda samozrejme obsahuje aj niektoré základné živiny, ktoré sa nachádzajú vo všetkých surovinách a potravinách. Tie sú opäť sústredené najmä v koreni bylinky, pričom dominantné sú sacharidy. Koreň je bohatý aj na vlákninu, spolu so sacharidmi tvorí vyše 80 % objemu živín. Tukov a bielkovín je minimum.

Alkaloidy: Množstvo pozitívnych vplyvov majú aj alkaloidy, ktoré sú v rastline obsiahnuté v optimálnej koncentrácii. Ide napríklad o anaferin, anahygrin alebo izopeletierin, dokopy sa v bylinke nachádza až 12 takýchto zložiek. V ľudskom tele dokážu ovplyvniť viacero chemických reakcií a majú aj analgetické, protizápalové a antimikrobiálne účinky.

Antioxidanty: Spomalenie bunkového starnutia, podpora imunity, zvýšenie vitality a pocitu energie a stimulácia nervového systému. Za všetkými týmito účinkami sú antioxidanty, ktoré sú v bylinke obsiahnuté vo veľkom množstve. Ide napríklad o flavonoidy, katechín alebo niektoré vitamíny, ktoré chránia telo pred oxidačným stresom.

Ďalšie látky: V zložení Ašvagandy, najmä v jej koreni, sa nachádzajú aj saponíny podporujúce duševnú rovnováhu a pôsobiace proti stresu či výkyvom krvného tlaku. V zložení sú tiež taníny, triesloviny, aminokyseliny, glykozidy a samozrejme aj vitamíny a minerály. Z nich sú v najväčšom objeme železo, vápnik a vitamín C.

Oblasti, kde má Ašvaganda svoje účinky

Z toho, aké zloženie rastlina má, je možné do veľkej miery odvodiť aj to, v akých oblastiach bude mať prospešné účinky. Mužov pochopiteľne najviac zaujíma pôsobenie bylinky v oblasti podpory potencie, no tam sa jej benefity ani zďaleka nekončia.

Mužské afrodiziakum a stimulant potencie

Z pohľadu mužov je rastlina veľmi účinné afrodiziakum a to najmú stimuláciou produkcie a prirodzenej hladiny testosterónu. Tento pohlavný hormón je dôležitý pre libido, čiže sexuálny apetít, má však dôležitý vplyv aj na tvorbu a dozrievanie spermií. Pravidelné a dlhodobé užívanie bylinky tak podporuje mužskú potenciu a plodnosť.

Zlepšenie hormonálnej rovnováhy

Vplyv na hormonálnu hladinu je nielen u mužov, ale aj u žien. V ich prípade im môže Ašvaganda pomôcť s prejavmi menopauzy, napríklad ak ide o návaly horúčavy, poruchy spánku či úzkosti. Okrem toho podporuje aj pokojnejší priebeh menštruačného cyklu a pôsobí na zdravie vlasov, pokožky alebo nechtov. Môže tiež zvyšovať libido.

Duševná rovnováha a psychická podpora

Rastlina je známa svojim pôsobením na nervový systém, normalizáciou hladiny stresového hormónu kortizol a stimulačnými účinkami na duševnú vitalitu. Výsledkom je pôsobenie proti úzkosti, stresu, depresívnym stavom a pozitívny efekt na centrálnu nervovú sústavu. Pomáha na zlepšenie pamäti, podporuje zdravý spánok a celkovo zlepšuje náladu.

Trávenie, metabolizmus a spaľovanie tukov

Ašvaganda patrí k veľmi účinným prírodným spaľovačom tukov. Tento jej účinok je dosiahnutý kombináciou zníženia hladiny kortizolu a zrýchlenia metabolizmu stimuláciou činnosti štítnej žľazy. Rovnako tak podporuje správnu činnosť tráviacej sústavy a pomáha k vyššiemu fyzickému výkonu, čo tiež prispieva k lepšiemu

Retinol a retinoidy – ako ich používať?

Vitamín mladosti

Čo je retinol, retinoidy, kyselina retinová a vitamín A? Retinol aj retinoidy sú deriváty vitamínu A, ktorý je považovaný za jeden z najdôležitejších vitamínov mladosti a krásy, najmä vďaka svojim účinkom proti starnutiu, výskytu vrások a stimulácii obnovy buniek. Je to tiež jedna z najpodrobnejšie študovaných látok v kozmetickom priemysle. Vitamín A patrí do skupiny 4 vitamínov rozpustných v tukoch, vďaka ktorým dobre preniká cez rohovú vrstvu v pokožke a na pleť tak funguje účinnejšie ako zložky rozpustné vo vode.

Účinok

V prvých fázach používania retinolu môžete pociťovať olupovanie, začervenanie alebo suchšiu pleť – v tomto procese to veľa ľudí s retinolom vzdá. Treba však len vydržať! Retinol pôsobí na tvár tak, že starú pokožku nahrádza novou, ktorá vzniká pod starou a je bez vrások. Ak sa rozhodnete vydržať a používať retinol aj naďalej, postupne sa staré a odumreté bunky zlúpia a Vaša pleť bude viditeľne rozžiarená a bez vrások. Deriváty, čiže retinoidy sú rôzne formy vitamínu A a zároveň látky s viacsmerným účinkom, a preto sú tak populárne. Po prvé urýchľujú bunkový metabolizmus. Ako to vplýva na tvár? Retinol a retinoidy v kozmetike fungujú proti starnutiu jeho následkov vo forme vrások, znižujú viditeľnosť jaziev a zosvetľujú sfarbenie pokožky. Vďaka tomu, že prenikajú aj do hlbších vrstiev, znižujú produkciu kožného mazu, sú veľmi účinné pri liečbe akné a odstraňujú odumreté kožné bunky, čím vyhladzujú pokožku. Ďalším účinkom týchto derivátov pre starostlivosť o pokožku je antioxidácia, ktorá inhibuje vývoj voľných radikálov. Retinoly stimulujú tvorbu kolagénu a elastínu v pokožke. Naviac, produkty s retinolmi urýchľujú regeneráciu buniek a zjednocujú tón pleti.

Účinky derivátov vitamínu A:

pôsobia v boji proti vráskam – stimulujú tvorbu kolagénu a elastínu

  •     regulujú tvorbu kožného mazu
  •     pôsobia antioxidačne
  •     rozjasňujú a vyhladzujú pokožku
  •     bojujú proti akné a nedokonalostiam pleti
  •     urýchľujú proces tvorby nových buniek (keratinizáciu)

Pre koho je vitamín a vhodný?

Tieto účinné látky sú vhodné pre všetky typy pleti. Kozmetické produkty s retinolom rozjasňujú a vyhladzujú zrelú pleť, zjednocujú jej tón, znižujú aj zápaly charakteristické pre mastnú pleť a pokožku so sklonom k akné. Retinol a aktívna forma – kyselina retinová je tiež vhodná pre suchú, kapilárnu alebo citlivú pokožku. V tomto prípade venujte ale zvláštnu pozornosť práve koncentrácii retinolu v prípravku – vysoké koncentrácie môžu spôsobiť podráždenie pokožky. Vtedy je najlepšie používať retinol vo veľmi nízkej koncentrácii alebo jeho nedráždivej náhrade – bakuchiole.