Úvod Dom, byt a záhrada Ani úzky pozemok nie je problém. Aké možnosti máte pri stavbe domu...

Ani úzky pozemok nie je problém. Aké možnosti máte pri stavbe domu na tomto type parciel?

255
0
ZDIEĽAŤ
Ani úzky pozemok nie je problém. Aké možnosti máte pri stavbe domu na tomto type parciel?
Ani úzky pozemok nie je problém. Aké možnosti máte pri stavbe domu na tomto type parciel?

Niekto úzky pozemok zdedí a nevie si s ním dať rady, niekto už vo svojej vysnívanej lokalite nezohnal žiadnu inú alternatívu. Stále však existuje aj skupina ľudí, ktorá tento typ pozemku priamo vyhľadáva, pretože je základom pre praktické a zaujímavé domové riešenia. Úzke pozemky sú navyše v porovnaní so širšími podstatne lacnejšie, a tak môžete jeho kúpou na svojom vysnívanom bývaní ušetriť.

Typ domu prispôsobte typu pozemku

Ak túžite po šikovnom a jednoduchom riešení, bungalov na úzky pozemok bude pre vás to pravé. Ponúka výhody moderných nízkych domčekov, zmestíte doň všetko, čo potrebujete, ale ostane vám aj kúsok záhrady, kde sa môžete počas voľných dní realizovať. Na úzke parcely je vhodnejší skôr obdĺžnikový pôdorys, aby ste dodržali požadovanú vzdialenosť od susedného pozemku. Odstupy stavieb upravuje vyhláška Ministerstva životného prostredia SR č. 532/2001 Z.z.

Aj viacčlenné rodiny si na úzkom pozemku prídu na svoje. Možnosťou je potiahnuť dom do výšky a pridať ďalšie podlažie. Za zváženie stojí aj alternatíva v podobe obytného podkrovia, ktoré je dnes veľmi obľúbeným riešením. Ak si z katalógových projektov domov predsa len nevyberiete, odborníci vám ochotne pomôžu s návrhom individuálneho projektu presne podľa vašich predstáv. Aj keď je navrhnúť dom na úzky pozemok o niečo ťažšie, projektanti tým získavajú skvelú príležitosť na nové a ešte originálnejšie riešenia.

Návrh dispozičného riešenia domu na úzkom pozemku

Charakter úzkeho pozemku je naklonený viac pozdĺžnym riešeniam ako tým klasickým štvorcovým. Možno sa vám to na prvý pohľad nemusí pozdávať, no aj toto riešenie ponúka priestor na hotové divy. 

Úplne postačí, keď na jednu stranu domu umiestnite spálňu spolu s ostatnými izbami a na druhú stranu zase dennú zónu. Do nej patrí obývacia miestnosť, v ideálnom prípade, prepojená s kuchyňou, ktoré spolu opticky otvoria aj tie nejstiesnenejšie priestory. Čerešničkou na torte je už len terasa potiahnutá von z dennej zóny, samozrejme, ak to veľkosť vášho pozemku dovoľuje.

Naopak, ak ste sa rozhodli pre stavbu poschodového rodinného domu, nebudete sa musieť nad jeho riešením dlho zamýšľať. Na poschodie smerujte spálňu a ostatné izby, no a dennú miestnosť nechajte na prízemí. V prípade menších pôdorysov si ale dajte pozor na umiestnenie schodiska, ktoré dokáže, v lepšom prípade, priestor zväčšiť, no v tom horšom zas stiesniť. 

Úzke pozemky nedávajú priestor na nezmyselné plytvanie. Pozor by ste si preto mali dať na maximalizovanie už aj tak obmedzeného priestoru a na logické využitie každého metra štvorcového. Všeobecne platí, že ani týchto, na prvý pohľad neatraktívnych, typov pozemkov sa nemusíte báť.

Zdroj: pexels.com