Úvod Zaujímavosti Mladé víno: Kedy ho možno uviesť na trh?

Mladé víno: Kedy ho možno uviesť na trh?

2116
0
ZDIEĽAŤ

Ste milovníkmi vína? Možno uprednostňujete sýte červené víno, alebo ste skôr na ľahšie biele. Čoraz viac ľudí však obľubuje vína čerstvé, svieže, skrátka mladé vína. Ich predaj je však časovo limitovaný. Tušíte, od kedy možno predávať takéto víno?

 

Čas predaja mladého vína

Možno viete a možno ani nie, že zákon presne stanovuje čas, kedy možno uviesť mladé vína do predaja. Je to každoročne v ten istý čas, presne od prvého pondelka v novembri. Vinári sa snažia tento zákon rešpektovať, hoci neraz zapochybujú, či je nastavený správne.

 

Mladé víno a proces jeho výroby

Pravdou je, že každé víno musí prejsť svojím vývojom. Najprv sa kvasí, po dokvasení sa musia kvasinky spolu s ďalšími kaliacimi látkami dobre usadiť, nevyhnutná je aj stabilizácia vína  a jeho  vyčírenie. Na to všetko je potrebný najmä čas. Pravdaže, za pomoci moderných technológií vieme čo-to urýchliť, ale obzvlášť pri mladom víne je to neraz zbytočne uponáhľané. Pretože, kto chce predať víno ako mladé víno, je povinný ho aj príslušne spracovať a použiť len dovolené postupy, ktoré umelo nepredĺžia čas potrebný na harmonizáciu vína.

 

Odrody určené na mladé víno

Ide o skoro zrejúce odrody, pričom hrozno nemôže “nakvášať”, musí sa lisovať nanajvýš opatrne, tiež je treba zvoliť vhodný režim sírenia. Mladé vína sú preto charakteristické ovocnou arómou, žiadne komplikované chute v nich nehľadajte.  Ide totiž o jednoduché víno, ktoré láka práve svojou jednoznačnosťou.

Je teda termín prvý novembrový pondelok vhodný? Isté je, že vinárom poskytuje asi dvojmesačný priestor na všetky školiace úkony, čo je pomerne dosť času. Tí šikovnejší z nich stihnú víno aj premiešať na jemných kaloch, aby mu predsa len dodali trošku plnosti. Ale úprimne, kto chce plnosť, dá si trebárs obľúbené rulandské biele či iné sýte odrody. Zatiaľ čo mladé vína vyhľadávame práve pre ich priamočiaru, čistú ovocnú chuť. A stojí nám za to počkať si na ne až do novembra.

 

 

 
Autorské právo: belchonock / 123RF Reklamní fotografie