Úvod Financie a ekonomika Aj vy ste pochytili nesprávne finančné návyky od svojich rodičov?

Aj vy ste pochytili nesprávne finančné návyky od svojich rodičov?

1213
0
ZDIEĽAŤ

Vieme, že je dôležité správne narábať s peniazmi, ale nevenujeme tomu viac pozornosti. Radšej sa presviedčame, že to už vieme namiesto toho, aby sme sa viac vzdelali.

A to je problém, pretože rodičia takto môžu nevedomky vystaviť svoje deti nebezpečenstvu, pretože od nich môžu nesprávne návyky pochytiť. Naše názory, postoje a zvyky o peniazoch sa formujú už v rannom detstve a majú zásadný vplyv na našu finančnú budúcnosť.

Okrem toho, peniaze, resp. finančná tieseň a ako k nej pristúpime, vplýva aj na výšku stresu.

Možno ste o tom doteraz nevedeli, ale väčšina detí do 7 rokov vie rozoznať hodnotu peňazí, že slúžia na výmenu za produkty a čo je to mať nejaký plat. Dokonca aj to, že ak sa pre niečo rozhodnú, svoje rozhodnutie už nebudú môcť vziať späť.

Avšak deti pod 8 rokov ešte nechápu rozdiel medzi luxusom a nevyhnutnosťou. To znamená, že deti by mali byť vedené k tomu, ako plánovať svoje výdavky a ovládať svoje emócie, aby mali zdravé postoje k míňaniu peňazí.

Toto obdobie je veľmi kritické a deti potrebujú vidieť správne vzory správania. To súvisí aj s dôležitosťou zvyšovať finančnú gramotnosť od detstva, aby si deti v dospelosti vedeli bez problémov zistiť, ktoré pôžičky sú výhodné a ktoré nie, spočítať si a vyhodnotiť splátky v hypotekárnej kalkulačke, alebo vedieť, či na niektorých produktoch zbytočne preplácajú. Najčastejšie to bývajú poplatky za vedenie účtu.

Dôležité je napríklad aj to, aké slová rodičia volia v rôznych situáciách, pretože deti ich vnímajú veľmi citlivo a malé rozdiely v tom, ako veci poviete, môžu znamenať veľké zmeny v postojoch, ktoré si osvoja.

Predstavte si napríklad situáciu, kedy by šiel rodič so svojím dieťaťom a to by videlo niečo, čo by strašne chcelo. Síce by to nebol problém kúpiť, ale rodič by povedal, že na to nemajú peniaze. Dieťa by si mohlo myslieť, že nemajú dostatok peňazí na život a mohlo by sa začať porovnávať s inými deťmi, hoci rodič tým len chcel povedať, že je to momentálne zbytočnosť. Jedna veta, ale pre každého rôzny význam.

Pritom odpoveď „Bežne nemíňame peniaze na veci, ktoré sa nám len páčia, ale ak chceš, môžeš si to dať na zoznam darčekov prianí k narodeninám.“ Učí to deti zdržanlivosti, aby si premysleli dopredu, na čo budú míňať a nekupovali bezhlavo.