Úvod Zaujímavosti Pivné sklo a ďalšie vybavenie pre profesionálov a gurmánov

Pivné sklo a ďalšie vybavenie pre profesionálov a gurmánov

40
0
ZDIEĽAŤ
Pivné sklo a ďalšie vybavenie pre profesionálov a gurmánov
Pivné sklo a ďalšie vybavenie pre profesionálov a gurmánov

Pivo je najstarším a najčastejšie konzumovaným alkoholickým nápojom na svete – zaslúži si teda nielen najvyšší rešpekt, ale taktiež by malo byť servírované v správnom pohári. Jej výber sa riadi typom piva – správne vybraný pohár umožní sa rozvinúť najlepším vlastnostiam moku a správne oceniť vlastnosti zlatistého nápoja. Každý barman by tiež mal absolvovať krátke školenie a mať k dispozícii doplnky, vďaka ktorým sa práca za barom alebo výčapom stáva pohodlnejšou. Aký je rozdiel medzi pollitrovým krígel a pohár typu pokal av akom pohári sa servírujú najobľúbenejšie typy piva?

Pivná kultúra 

Každý alkoholický nápoj sa servíruje v špeciálnom pohári. Platí to samozrejme aj pre pivo, aj keď kultúra jeho konzumácie je fenoménom pomerne nedávnej doby. Pivo bolo až do 80. rokov 20. storočia nápojom, ktorý do salónov nesmel – popíjanie zlatého moku bolo spájané s robotníckou triedou a konzumovalo sa obvykle v tradičných korbeloch alebo priamo z fľaše. Samozrejme, zvyk popíjať pivo priamo pred obchodom z plechovky alebo z fľaše bohužiaľ pretrváva dodnes, ale s kultúrou pitia piva to nemá nič spoločné – ide len o rýchle ukojenie smädu. Našťastie sa situácia už niekoľko rokov aj v našich krajinách začína meniť. Do módy prichádza konzumácia kraftového piva z malých remeselných pivovarov, kde sa zlatistý mok varí v mnohých, často prekvapivých štýloch a príchutiach. Objavujú sa bary a krčmy, kde si môžete vychutnať širokú ponuku kraftových pív. Aktuálne skutočný milovník piva má k dispozícii nielen obrovský výber lahodného moku, ale väčšinou vie, v akom type pohára by si mal ktorý typ piva vychutnávať. Neustále rastúci záujem o zlatistý mok potvrdzuje aj to, že jeden z najstarších pivných festivalov v celom svete, Mníchovský Oktoberfest, navštívi ročne vyše 6 miliónov ľudí, čo mestu prináša príjmy cez miliardu eur.

Krígel, pokal alebo pohár?

Pivo vypité vo vhodnom pivnom skle chutí oveľa lepšie – vďaka nemu oceníte nielen jeho chuť a vôňu, ale aj ďalšie vlastnosti, teda farbu, čírosť, penivosť a textúru. Pivné sklo sa delí na niekoľko základných typov – najobľúbenejší je pivný krígel, teda nádoba zo silného skla s pevným uchom. Zaujímavosťou je, že prvé korbely boli z dreva a mali uzatvárajúce viečko. Pivný krígel sa najčastejšie používajú na servírovanie tradičných, svetlých, spodne kvasených pív, teda obľúbených pív plzenského typu a ležiakov. Rovnako často sa pivo čapuje do skla typu pokal, ktoré sa niekedy zamieňa s pohármi na iný typ nápojov, aj keď sa v mnohom líšia. Pivný pohár typu pokal pripomína pohár. Je vyrobená z pomerne tenkého skla a čaše je osadená na nôžke, ktorá slúži na uchopenie. Pivné poháre pokal sú určené pre tmavé a svetlé vrchne kvasené pivá. Veľmi dobre sa z nich vychutnávajú aj pivá s prídavkom aromatického amerického chmeľu. Na konzumáciu zlatistého moku sa používajú tiež pivné poháre, ktoré zjednodušene povedané pripomínajú kríženca pivného korbela a poháre pokal. Nie je vyrobená z takého silného skla ako korbel, ale často má nožičku, ktorá pohodlne padne do ruky. V závislosti od tvaru sa pivné poháre používajú na servírovanie rôznych typov zlatistého moku. Pšeničné pivo sa podáva v kónických pohároch, preto sa im niekedy hovorí weizen. Belgické pivá sa obvykle pijú v pohároch so šikovnou nožičkou. Tento typ skla je často uvádzaný ako typ tulipán.

Medzi ďalšie obľúbené typy pivných pohárov patria: baňatý snifter veľmi pripomínajúci pohárik na koňak a elegantný pohár na nožičke typu goblet. Sniftery a poháre v tvare tulipánu sa používajú predovšetkým na degustáciu.

Nezbytné vybavenie

Každý barman alebo výčapný obsluhujúci v pivnom bare alebo krčme by mal mať okrem sady rôznych pohárov k dispozícii užitočné, profesionálne doplnky. Najdôležitejšie je samozrejme otvárač pivných fliaš – niektorí zákazníci preferujú fľaškové pivo. Druhým veľmi dôležitým doplnkom je výčapné zariadenie na čapovanie piva. Na narážanie sudov sa používajú špeciálne kladivá alebo narážacie hlavy. Oplatí sa tiež zaobstarať nerezový odkvapkávač, stierky na pivnú penu z téglika a špeciálna sada na pravidelné čistenie potrubí privádzajúcich zlatý mok do výčapu.