Úvod Nakupovanie a Móda Batoh vyberajte podľa účelu a použitia

Batoh vyberajte podľa účelu a použitia

100
0
ZDIEĽAŤ
Batoh vyberajte podľa účelu a použitia
Batoh vyberajte podľa účelu a použitia

Batohy sú obľúbeným typom tašky, pretože nám umožňujú mať voľné ruky, širšie možnosti pohybu a majú tiež väčší objem ako klasické tašky do ruky. Výber batohu by nemal podliehať aktuálnym trendom, ale účelu, na ktorý ho budete využívať.

Kam budete batoh nosiť

V úvode sme spomenuli, že výber batohu by ste nemali podmieňovať aktuálnym trendom. V tomto bode by s nami dámy nesúhlasili, pretože pre nich je dizajn na prvom mieste. Hlavne v prípade, že si chcú kúpiť mestský batoh. Avšak aj batoh do mesta by nemal byť len ozdobou, ale hlavne funkčnou taškou. Keď sa rozhodnete na aký účel a kam budete batoh nosiť, zamerajte sa na jeho objem a veľkosť. Niekedy aj objemné batohy nedokážu kvôli pevnej podšívke odniesť napríklad laptop alebo zošity rozmeru A4. Samotný výber materiálu je dôležitý nielen z hľadiska pevnosti, ale tiež kvôli ochrane vecí pred počasím. To platí predovšetkým pre turistický batoh, ktorého vrchný materiál musí zásadne spĺňať podmienku nepremokavosti a odolnosti voči poškriabaniu. Podobné vlastnosti by mali mať batohy určené na šport (cyklistické a bežecké batohy).

Základné typy batohov

V špecializovaných obchodoch s batohmi sa môžete cítiť ako Alenka v ríši divov, pretože existujú desiatky typov batohov. Veľkú ponuku rôznych batohov nájdete na stránkach internetového obchodu inSPORTline. Predstavme si aspoň zopár z nich.

Detské a školské batohy

Detský batoh nesmie byť príliš ťažký, aby zbytočne nezaťažoval chrbát dieťaťa. Preto vyberajte také, ktoré sú ušité z odľahčených materiálov. Dôležité je, aby mali spevnenú zadnú časť, a to predovšetkým batohy školské. Dôležité sú tiež popruhy, ktoré musia byť pevné a zároveň mäkké. Objem detských batohov nebýva väčší ako 15 l.

Športové batohy

Športové batohy sa využívajú pri cyklistike, behu alebo pri korčuľovaní. Ich tvar je prispôsobený chrbtu, tesne obopínajú línie tela. Chrbtová časť týchto batohov je vyrobená z materiálov, ktoré sú vzdušné a bránia poteniu. Slúžia na prevoz drobností – vody, prehrávača hudby, občerstvenia. Nebývajú väčšie ako 10 l. Výhodou je veľké množstvo popruhov na uchytenie prilby alebo fľaše s vodou a drobných vreciek.

Turistické batohy

Turistické batohy sú objemovo najväčšie, aby dokázali previesť náklad na viacdenný výlet. Ich priemerný objem je 50 až 80 l. Niektoré turistické batohy majú pevnú vonkajšiu konštrukciu, aby lepšie poňali náklad. Ich vnútro býva vystužené a chrbtová časť odvetrávaná. Kvôli väčšiemu objemu všetky turistické batohy disponujú bedrovým popruhom slúžiacim na rovnomerné rozloženie zaťaženia na chrbte. Pomocou je tiež hrudný popruh a dobre vystužené ramenné popruhy.