Úvod Financie a ekonomika Čo je patent a ako správne patentovať?

Čo je patent a ako správne patentovať?

1406
0
ZDIEĽAŤ
37682884 - intellectual property protection law and rights, copyright and patents concept. protect business ideas, mental health, psychologist and headhunter concepts.

Možno aj Vy ste prišli na skvelý napád, ako čosi vylepšiť, prípadne ste vynašli niečo celkom nové a revolučné. Originálny vynález, ktorý podľa Vás zaručene zmení svet. Minimálne ten Váš určite.

Čo všetko je treba urobiť pre to, aby Váš objav ostal Vaším a nemohol si ho prisvojiť nikto iný?

 

Svoj patent si patentujte

Podobne ako pri vlastnej značke či logu je potrebná príslušná registrácia ochrannej známky, tak aj nový vynález musíte oficiálne prihlásiť a podniknúť kroky, aby Vaším ostal aj naďalej. Zrejme sa stretnete so slovíčkom patent. Čo to vlastne je a na čo slúži?

Patent je ochranný dokument, ktorým dáva štát jeho vlastníkovi výlučné právo na využívanie vynálezu počas určitého časového obdobia.

 

Čo môže byť patentom a čo nie?

Je dobré vedieť, ešte predtým, ako navštívite najbližší patentový úrad, že patenty sa udeľujú na vynálezy, ktoré sú nové a majú potenciál na priemyselné využitie. Patentovať však možno nielen nové výrobky, zariadenia či technológie, ale aj chemicky vyrobené nové látky, taktiež liečivá, biotechnologické postupy a produkty získané ich pomocou.

Naopak, patent nemožno udeliť na vedecké teórie ani objavy, na počítačové programy, nové odrody rastlín alebo plemená zvierat, diagnostiky chorôb, spôsoby klonovania ľudských jedincov a využitie ľudského embrya na priemyselné ani obchodné účely.

 

Kto môže podať patentovú prihlášku?

Prihlášku môže podať iba autor daného vynálezu. Ak má vynález viacerých spoluautorov, všetci majú právo na riešenie v rozsahu, v akom sa podieľali na vytvorení vynálezu. Ak autor vytvoril vynález v rámci plnenia jeho pracovných úloh, prechádza právo na riešenie na jeho zamestnávateľa. Právo na riešenie patrí aj právnym nástupcom všetkých vyššie uvedených osôb.

Autorské právo: jirsak / 123RF Reklamní fotografie