Úvod Zaujímavosti Výživa akváriových rýb. Ako na ňu?

Výživa akváriových rýb. Ako na ňu?

245
0
ZDIEĽAŤ
Výživa akváriových rýb. Ako na ňu?
Výživa akváriových rýb. Ako na ňu?

Začínajúci akvarista by na prvý pohľad povedal, že nejde o nič dôležité. Nasype sa im tam jednoducho trochu sypkého krmiva z obchodu pre potreby akvaristov a je to. Ale skúsenejší akvarista už na to pozerá inak a vie, že potrava je základnou podmienkou zdravého vývoja ryby a celkového zdravia jedinca. Akú ale zvoliť?

Ryby v akváriu to majú inak ako ryby v prírode

Keď sa na to pozrieme trochu viac zo široko, uvedomíme si, že rybky v akváriu sú tak trochu v nevýhode oproti rybkám v prírode. Musí čakať, kým im nasypeme krmivo a musí zjesť, to čo im dáme. Ryby v prírode neustále vyhľadávajú potravu , čo im v podstate zaberie najväčšiu časť dňa a vyberú si to, čo im vyhovuje.

Nároky na krmivo sa líšia

V prvom rade si treba uvedomiť, že nároky na krmivá sú u rôznych druhov rýb odlišné, a to obzvlášť s ohľadom na živočíšnu a rastlinnú potravu. Ako už bolo povedané, potrava zásadne ovplyvňuje rast , zdravotný stav, rozmnožovanie a celkovú kondíciu. Veľmi dôležité je aj rôznorodé zloženie potravy, čím zaručujeme prísun potrebných látok, živín a vitamínov. Avšak je nutné podotknúť, že školáckou chybou je prekrmovanie rýb .

Určite nie je vhodné podávať naraz veľké množstvo krmiva. Množstvo krmiva musíme prispôsobiť tak, aby ryby boli schopné zjesť ho v priebehu niekoľkých minút . V prípade, že napríklad nedopatrením nasypete veľké množstvo krmiva do akváriovej nádrže, je vhodné akváriový filter vyčistiť (opláchnuť), pretože nasaté krmivo môže filter zaniesť.

Druhy krmív

Živé krmivo

V dnešnej dobe už obchody (e-shopy) majú vo svojej ponuke vrecká so živým krmivom pre akváriové ryby. Obsahom takého vrecúška je živný roztok s nítenkami, patentkami alebo napríklad s rúpami. Vydrží tak zhruba 5-6 týždňov v chladničke v stopercentnom stave.

Mrazené krmivo

Podávanie mrazených krmív je výhodné najmä v zime , kedy je živé potravy (napr. komária larvy) nedostatok. V mrazničke je možné uchovať všetky druhy prírodnej („živej“) potravy po dobu najmenej jedného roka a väčšina rýb túto potravu prijíma. Mrazenú potravu pre akváriové ryby je možné taktiež zakúpiť v špecializovaných obchodoch.

Sušené a lyofilizované krmivá

Prakticky všetky druhy prírodnej potravy je možné sušiť alebo lyofilizovať (sublimácia za mrazu). U lyofilizácie, oproti sušeniu, je veľkou výhodou zachovania takmer všetkých živín . Nevýhodou však je to, že nie všetkým druhom rýb chutí takto upravená strava.

Náhradné krmivá

Tieto krmivá delíme na krmivá živočíšneho pôvodu (napr. hovädzie srdce, pečeň) a rastlinného pôvodu (napr. špenát, hlávkový šalát).

Umelé krmivá

Tieto krmivá vyrábajú špecializované firmy a opäť ich môžeme zakúpiť v obchodoch s akvaristikou. Predávajú sa vo forme vločiek, granúl alebo aj tabliet.

A na záver treba povedať, že chovatelia akváriových rybiek, ktorí sú ľahostajní k otázke vhodného kŕmenia, musia uraziť ešte veľký kus cesty, aby si našli ten správny vzťah k prírode.