Úvod Zdravie a Štýl Neviditeľný nepriateľ. Kde všade sa môžu skrývať plesne

Neviditeľný nepriateľ. Kde všade sa môžu skrývať plesne

225
0
ZDIEĽAŤ
Neviditeľný nepriateľ. Kde všade sa môžu skrývať plesne
Neviditeľný nepriateľ. Kde všade sa môžu skrývať plesne

Posledné mesiace kašlete, bolí vás hlava alebo sa vám zle dýcha? Príčinou môžu byť plesne v interiéri. Možno si poviete, že vy alergickí nie ste a iste na vás plesne nemôžu takto pôsobiť. Mnohí zdraví ľudia doplatili na toto mylné zmýšľanie. Alergia na plesne sa u ľudí vyskytne kedykoľvek, dokonca aj v dospelom veku. Veľmi nebezpečné je pôsobenie plesní na malé deti, u ktorých sa vplyvom plesní môže prejaviť astma. Kde sa plesne tvoria a ako s nimi bojovať?

Mikroskopický,  neviditeľný nepriateľ

Plesne sú vlastne mikroskopické huby, ktoré produkujú spóry. Spóry sa prenášajú vzduchom do veľkých vzdialeností a spôsobujú ľuďom zdravotné problémy. Plesne sú veľmi odolné a niekedy si ich prítomnosť nemusíte všimnúť, pretože sa vytvoria na nedostupných miestach, zdrojom plesne môže byť dokonca matrac. Jediné, čo spozorujete bude natuchnutý, vlhký vzduch, ale nedokážete identifikovať, z akej časti domu sa šíri.

Čo spôsobujú plesne

Spóry plesní spôsobujú hlavne problémy s dýchaním. Môžete častejšie kýchať, kašľať alebo mať problémy s nadýchnutím. Niektorým ľuďom sa pod vplyvom pôsobenia plesní vytvorí kožná vyrážka. Plesne vplývajú na imunitný systém, častejšie budete chorí a horšie odoláte vírusom i baktériám. U malých detí sa môže časom vyvinúť astma.

Kde sa plesne skrývajú

Plesne najčastejšie spozorujete na neustále vlhkých miestach, predovšetkým na oknách, parapetných doskách, v kúpeľni alebo v rohoch miestností. Horšie je to s plesňami, ktoré nie sú vidieť. Môžu sa usadiť už v spomínanom matraci. Ležať každý deň na plesnivom matraci je veľmi nebezpečné, a preto investujte do kvalitného matraca a roštu do postele. Materasso matrace sú vyrobené z kvalitných materiálov a disponujú vetracími ventilmi. Rošty do postele sa postarajú o to, aby bol matrac prevzdušnený zo spodnej časti. Okrem už spomínaných miest sa môže pleseň skrývať aj pod vaňou či sprchovým kútom, v ľadničke, pod tapetami, pod plávajúcou podlahou alebo v koberci.

Bojujte proti vlhkosti

Jedinou šancou, ako plesniam predchádzať, je eliminácia vlhkosti v dome. Plesne sa tvoria v prostredí, kde je vlhkosť vyššia ako 60 %. Nemyslite si, že vlhkosť vzniká vtedy, keď veľmi kúrite. Práve naopak. V zime by ste mali dostatočne kúriť a veľa, intenzívne vetrať. Vyvarujte sa sušeniu bielizne v interiéri. Vlhkosť môže vznikať aj vtedy, keď máte doma veľa kvetov a často ich zalievate. Preto investujte do odvlhčovača vzduchu a rekuperačnej jednotky.