Úvod Zaujímavosti Poradíte si s multifunkčným nožom aj v drsnejších podmienkach? Čo všetko môžete...

Poradíte si s multifunkčným nožom aj v drsnejších podmienkach? Čo všetko môžete od takého noža očakávať? 

230
0
ZDIEĽAŤ
Multifunkčné nože

Multifunkčné nože sú medzi milovníkmi prírody a výletov mimoriadne obľúbené. Pochopiteľne, keďže sú malé, kompaktné a ako už z názvu vyplýva – disponujú množstvom funkcií. S kúpou tejto vymoženosti nezískate len nôž, ale aj nožnice, otvárač, pílku, pilník, vývrtku, skrutkovač a veľa iného.

Samozrejme, nie každý multifunkčný nôž ponúka to isté. Na trhu sa stretnete s viacerými druhmi. Pod týmto pojmom si veľa ľudí predstaví práve nôž nadupaný rôznymi funkciami, ale takto označujeme aj vreckové nože, ktoré môžete použiť na krájanie zeleniny alebo mäsa, zapálenie ohňa, obranu či obrábanie konárikov. Skrátka na viacero činností. A teraz dôležitá otázka:

Sú multifunkčné nože spoľahlivé a oplatí sa do nich investovať?

Záleží, čo od nich očakávate. Ak sa chcete vydať na týždenný survival hlboko v horách, nebude vám stačiť len multifunkčný nôž. Pri prípadnom strete so zverou by ste potrebovali nôž vyššieho kalibru, s dlhšou a pevnejšou čepeľou a odolnou rukoväťou. 

I keď renomované značky ponúkajú vysoko kvalitné multifunkčné nože, v náročnejších podmienkach nie sú úplne stávkou na istotu a nedokážu zázraky. Na bežné výlety, chaty či kemping však bude takýto nôž spoľahlivým spoločníkom. Dokonca sa oplatí mať ho pri sebe nonstop, nielen v lese. Každý deň sa naskytne toľko príležitostí, kedy vám viacúčelový nôž môže pomôcť.

Výhody multifunkčných nožov

Hlavne pánom sa počas dňa stane niekoľkokrát, že by sa im hodili nožničky, skrutkovač, otvárač, kliešte alebo samotná čepeľ noža. Multifunkčný nôž vás zachráni v nepredvídateľných situáciách. 

Drvivá väčšina ľudí so sebou nenosí žiaden nástroj, ktorý by im mohol okamžite pomôcť s utiahnutím skrutky na ovládači, otvorením obálky, krabice, odstrihnutím obväzu či krájaním občerstvenia na pikniku v parku. Existuje asi milión dôvodov, prečo si zaobstarať šikovný multifunkčný nožík, no toto sú tie najdôležitejšie:

  • je malý, ľahký a prenosný,
  • ponúka veľa nástrojov,
  • pomôže vám s viacerými každodennými úlohami. 

Nevýhody multifunkčných nožov

Tieto spratné užitočné zariadenia majú aj svoje nevýhody, ako sme už naznačili vyššie. Základným účelom multifunkčného noža je všestrannosť, o tom niet pochýb a znie to veľmi lákavo. Faktom je, že jednotlivé nástroje na noži často nie sú také kvalitné ako samostatné zariadenia na to určené (napríklad otvárač). To isté platí aj o čepeliach – zvyčajne sú menej kvalitné, kratšie a nemajú uzamykateľný mechanizmus.

Avšak treba povedať, že nie je nôž ako nôž a pri výbere by ste sa mali zamerať na značku. Ak chcete, aby vám multifunkčný nôž dobre slúžil, nekupujte si najlacnejšie kúsky, inak ich po čase môžete nosiť len na okrasu. Stavte na renomované značky, ako je napríklad Böker, Victorinox, Joker, Mikov či Puma, ktoré vyrábajú nože v prvotriednej kvalite