Úvod Dom, byt a záhrada Vplyv farieb na psychiku. Ako si vybrať tú správnu farbu do interiéru?

Vplyv farieb na psychiku. Ako si vybrať tú správnu farbu do interiéru?

19708
0
ZDIEĽAŤ

Je dokázané a preukázateľné, že farby majú veľký vplyv na našu psychiku. Ovplyvňujú pocity a náladu človeka. Farbami a ich pôsobením sa zaoberali dokonca už aj starí Číňania vo svojom učení Feng Šuej. Ale ako si vybrať tú správnu farbu do interiéru? Prečítajte si, ako na nás farby vplývajú a zistite, ktorá sa kam najlepšie hodí.

Červená

Ide o vzrušujúcu a energickú farbu, ktorá sa spája s láskou, odvahou, vášňou či bojovnosťou. Zároveň sa však vyznačuje aj agresivitou. Spôsobuje zvýšenie krvného tlaku a srdcovej aktivity. Je to dynamická farba, ktorá udržuje koncentráciu a zlepšuje vitalitu.

Hodí sa do priestorov, kde trávime minimum času alebo do priestorov, v ktorých chceme zvýšiť svoju pozornosť či aktivitu. Vyhnúť sa jej by sme sa mali predovšetkým v detských izbách a na miestach, kde chceme odpočívať. Červená farba  nie je vhodná pre citovo labilné osoby a pre ľudí, ktorí sa ľahko rozčúlia.

Oranžová

Pôsobí teplo, navodzuje rodinnú atmosféru a znižuje podráždenosť. Vyvoláva zabudnuté emócie a podporuje k zmene. Nepôsobí natoľko vášnivo a agresívne ako červená, no tiež vyvoláva pocit pozornosti. Povzbudzuje chuť do jedla, má pozitívny vplyv na srdce, pľúca, pankreas a podporuje trávenie.

Hodí sa do detských izieb a obývačiek. Ak je použitá na väčšiu plochu, vyvoláva pocit rozjasnenia priestoru. Hodí sa aj do kancelárií a dokáže dodať život do tienistých izieb či tmavých schodísk.

Žltá

Je optimistická, oživuje a oslobodzuje od strachu. Podporuje koncentráciu a motoriku, je symbolom kreativity a múdrosti. Priaznivo vplýva na nervovú sústavu, pamäť a na celkové duševné rozpoloženie.

Osvieži každý interiér, je vhodná do pracovní či detských izieb. Dokonale presvetlí priestory, je vhodné ju použiť do severných miestností a kúpeľniam dodá chýbajúce slnečné lúče. Vyhnúť sa jej však treba v malých či uzatvorených miestnostiach a spálňach.

Zelená

So zelenou farbou sa  spája pozitivita či optimistickosť. Je farbou vedomia a symbolizuje život a prírodu. Pôsobí upokojujúco a má blahodarné regeneračné účinky na telo. Upokojuje myseľ a pomáha pozitívne myslieť, zmierňuje migrény a únavu.

Dokonale sa hodí do spální alebo miestností určených na oddych. Vhodná je aj do hlučnejších miestností, pretože jej vplyvom dochádza k subjektívnemu znižovaniu vnímania hluku.

Modrá

Symbolizuje múdrosť, inteligenciu, duchovnosť či mystiku. Častokrát sa jej hovorí aj farba pokoja a oddychu. Upokojuje myseľ a podporuje intelektuálne myslenie. Predstavuje tiež túžbu po poznaní a po všetkom, čo treba ešte objaviť.

Pre svoje upokojujúce účinky sa dokonale hodí do spální. V tmavších odtieňoch, ktoré stimulujú nové nápady sa hodí do pracovní alebo študovní. Pomáha pri meditácii a vytvorení tajomného prostredia. Vyhnúť sa jej však treba v studených miestnostiach.

Biela

Symbolizuje čistotu, nevinnosť, dokonalosť a pravdu. Je znakom nového začiatku, narodenia a z duchovného hľadiska sa spája s božskosťou, hrdosťou a večnosťou. Je to neutrálna farba, na ktorú reagujeme prevažne pozitívne. Zvyšuje účinky ostatných farieb, preto sa často kombinuje s inými farbami.

Hodí sa takmer do každej miestnosti. Požíva sa najmä v priestoroch, ktoré chceme presvetliť alebo opticky zväčšiť. Na veľkých plochách však môže pôsobiť sterilne, preto sa odporúča ozdobiť steny obrazmi či maľbami.

Čierna

Evokuje smútok, strach či tmu. No na druhej strane ide o farbu, ktorá pôsobí elegantne a navodzuje pocity vážnosti. Aj napriek tomu, že sa spája skôr s negatívnymi pocitmi, dokáže vytvoriť elegantný a odvážny charakter interiéru. Čiernou sa odporúča skôr zvýrazniť len určité doplnky či dekorácie.

Sivá

Sivá farba symbolizuje kompromis, opatrnosť či nerozhodnosť. Je znakom sychravosti, priemernosti a nudy. Ide o neutrálnu farbu, preto sa často v interiéroch používa v kombinácii so žiarivými farbami. Pôsobí upokojujúco a neoslňuje tak, ako je to v prípade bielej farby. Tmavé odtiene sivej môžu pôsobiť ponuro a negatívne.