Horčík alebo inak magnézium je v poradí druhý najdôležitejší katión v ľudskom tele. Je potrebný pre každú bunku . Ide o minerálnu látku, ktorá ma na zodpovednosti množstvo procesov v organizme. Preto by sme nemali zabúdať na jeho dostatočný prísun.
Každý človek by mal dbať na optimálny prísun magnézia. Táto minerálna látka je veľmi významná pre každú bunku tela a zároveň zabezpečuje zdravé fungovanie organizmu. Predovštkým by na prísun magnézia mali dbať tí ľudia, korí sú vystavení psychickému a fyzickému zaťaženiu. Práve pri záťažových sitáciách totiž dochádza k odčerpávaiu magnézia z organizmu.
Množstvo magnézia v tele človeká závisí od jeho celkovej hmotnosti a najviac je ho uloženého v kostiach. Horčík je prvok, ktorý sa vyskytuje predovšetkým vo vnútri bunky. V porovnaní s koncentráciami v krvi sa jeho množstvo v bunkách nachádza desať až pätnásťkrát viac. Po draslíku má tak druhé najčastejšie zastúpenie.
Zúčastňuje sa na takmer 350 metabolických reakciách v organizme a spolupracuje s množstvom enzýmov, ktoré sa podieľajú na metabolizme energie, syntéze proteínov a DNA. Čo je však jeho najdôležitejšiou funkciou pre ľudský organizmus je to, že pomáha udržiavať normálnu funkciu svalov a nervov, udržiava stabilný rytmus srdca a prispieva k posilneniu imunitného systému. Okrem toho sa podieľa na udržiavaní zdravých kostí a zubov.
Denný príjem horčíka záleží na individuálnom zdravotnom stave a odvíja sa od viacerých faktorov. Odporúčaná denná dávka pre dospelého muža je 420mg a pre dospelú ženu je to 320mg. Na zvýšený príjem horčíka by mali dbať najmä tehotné a dojčiace ženy, ľudia vykonávajúci fyzicky ale aj psychicky náročnú prácu, intenzívni športovci, ľudia starší ako 50 rokov aj ľudia, ktorí užívajú niektoré druhy liekov, ako napríklad diuretiká alebo antibiotiká.
Nedostatok horčíka sa v našom tele môže prejaviť rôznymi spôsobmi. Medzi najčastejšie patrí rýchla únava, bolesti hlavy a problémy s koncentráciou a sústredením sa. Prjaviť sa môže aj ako nespavosť či ranná únava a väčší sklon k stresu a depresiám. Z nedostatku horčíka môžete pociťovať aj búšenie srdca, tras viečok, svalov či dokonca svalové zášklby. Okrem toho môže deficit horčíka spôsobiť aj vypadávanie vlasov či lámavosť nechtov.
Horčík nájdete zastúpený najviac v listovej zelenie, akou je špenát či kel. Nachádza sa aj v rôznych druhoch orechov či semien, veľké zastúpenie horčíka majú napríklad mandle, vlašské orechy, slnečnicové ale aj tekvicové a sezamové semienka. Ak pociťujete nektoré z prejavov nedostatku horčíka, do svojho jedálnička by ste mali zaradiť potraviny ako napríklad ovsené vločky, sójové bôby, banány, ryžu, droždie či otruby.