Úvod Dom, byt a záhrada Ako sa správne starať o trávnik v lete?

Ako sa správne starať o trávnik v lete?

7926
0
ZDIEĽAŤ

S príchodom leta sa teploty zvyšujú, čo má svoj vplyv aj na trávnik na vašej záhrade. Ani v tomto období netreba zabúdať na jeho starostlivosť. Viete, ako sa o trávnik starať a čo mu v letnom období najviac prospieva?

Podstatné je zavlažovanie

Tak ako každá rastlina, tak aj trávnik si vyžaduje vodu na to, aby mohol rásť a bol pekný zelený. Vodu si trávnik odoberá koreňmi z hĺbky približne 20 centimetrov. Trávnik je zo všetkého rastlinstva na záhrade na vodu najnáročnejší. V našich zemepisných šírkach spadne v priemere také množstvo zrážok, ktoré predstavuje len polovicu množstva vlahy, ktorú trávnik potrebuje. Vzhľadom na to je potrebné trávnik dodatočne zavlažovať. Ako však spoznáte, kedy je ten správny čas na poliatie? Stačí, že sa obzriete za sebou po tom, čo po trávniku prejdete. Ak po vašich krokoch ostali stopy v podobe pováľaných listov, vtedy môžete usúdiť, že je správny čas na to, aby ste trávnik poliali. V jeho listoch sa totižto nenachádza dostatočné množstvo vody na to, aby sa vytvoril tlak potrebný na vyrovnanie listov.  Najlepší čas na zavlažovanie trávnika je ráno. Je tomu tak z dôvodu, že vtedy vsiakne voda do pôdy skôr, ako bude vyššia teplota vzduchu.  Trávnik by mal mať urovnaný povrch, vtedy je jeho zavlažovanie efektívnejšie. Pretože aj v malých preliačinách či jamkách sa môže usadiť voda a porast môže vymoknúť. Treba dať pozor na to, že pri prudkých a dlhodobých dažďoch môže dôjsť k veľkým škodám na trávniku, dochádza k utláčaniu pôdy. Najlepším spôsobom, ako zavlažovať trávnik je využitie rozstrekovačov napojených na hadicu. Tie môžete umiestniť priamo na trávnik a znížite tak stratu vody vyparovaním, ku ktorému dochádza napríklad pri polievaní hadicou či kanvou.

A čo s kosením?

Áno, aj kosenie je veľmi podstatným krokom v starostlivosti o váš trávnik aj v lete. Je potrebné kosiť ho pravidelne. Najideálnejším časom, kedy sa pustiť do kosenia je dopoludnie alebo podvečer. Keď sa pustíte do kosenia počas najväčšieho slnka, nebude to prospešné tak pre trávnik, ako pre vás. Ideálna výška trávnika po pokosení sú na svetlom mieste približne 4 centimetre a v tieni a polotieni približne 5 centimetrov. V lete však netreba trávnik kosiť príliš nízko, aby nedochádzalo k jeho zbytočnému vysychaniu.

Trávnik sa poteší aj hnojeniu

Okrem zavlažovania a kosenia trávnika by ste nemali zabúdať ani na jeho hnojenie. Počas vegetačného obdobia je pre trávnik potrebné, aby mal zabezpečený dostatočný prísun minerálov a doplnkových prvkov. Najdôležitejším prvkom, ktorý by malo hnojivo obsahovať je dusík, ktorý zabezpečuje regeneráciu a rast.