Úvod Tlačové správy Vieš, čo ješ?

Vieš, čo ješ?

1557
0
ZDIEĽAŤ

Spolu s rozšírením sietí obchodných reťazcov, zapĺňaním schránok reklamnými novinami či letákmi s akciami, ktoré sa z času na čas naskytnú v obchodných centrách, sa automaticky dostali do našej chladničky a do nášho jedálnička potraviny rôzneho druhu. Nielen slovenské produkty, ale i veľa výrobkov dovážaných zo zahraničia. Občas Vás možno oslovia výživové doplnky, ktoré propagujú inzeráty, alebo Vám ich niekto odporučil. Toto sú proste moderné trendy, ktorým sa nevyhneme, ale všímame si vôbec, čo doplnky a potraviny obsahujú? Nemáme tým na mysli detailné skúmanie nutričných hodnôt, skôr holé fakty o tom, z čoho  sa naozaj jednotlivé výrobky skladajú. Či je v hovädzine  naozaj hovädzie mäso, či BIO potraviny sú naozaj BIO, alebo či Vám nehrozí z niektorých prídavných zložiek priotrávenie. 

Vytráca sa kvalita na úkor kvantity. Často z dôvodu nezáujmu, no väčšinou z finančných dôvodov, nakupujeme vo veľkom v hypermarketoch. Lacnejšie, no veľakrát horšie. Avšak, ani cena nezaručuje kvalitu, práve naopak, v rôznych výskumoch sa zistilo, že lacnejšie potraviny sú niekedy kvalitnejšie ako tie drahšie, značkové. Veľké reťazce vytlačili väčšinu malých obchodníkov z trhu, nehovoriac o poctivých mäsiaroch, pekároch, cukrároch a podobne. Pritom si stačí iba prezrieť katalóg firiem a vyhľadať nejaký ten kvalitný obchodík vo Vašom blízkom okolí. Takto ho podporíte a ukážete dominantným gigantom takpovediac stredný prst.  

Tradícia remesiel a domácich lahôdok sa začína pomaly obnovovať a máme možnosť navštíviť rôzne ovocné a zeleninové trhy, alebo trhy s domácimi klobásami, mäsom, či vychutnať si zabíjačkové špecialitky. Samozrejme, že si za kvalitu v tomto prípade trošku priplatíme, no stojí to za to.

Teraz Vám ponúkame zopár pikošiek, o ktorých ste možno ani len netušili: 

  • Vedeli ste napríklad, že Nemci pridávajú do salámy len 10% mäsa? Všetko ostatné sú rôzne aditíva a voda, ktoré len napomáhajú tomu, aby produkt vyzeral, voňal a chutil ako „ozajstná“ saláma. Podľa Stanislava Šilhára z Výskumného ústavu potravinárskeho si treba pri všímať, aký je podiel mäsa v danom výrobku. Aby sme zbytočne neplatili za rôzne prídavné látky a vodu. Navyše, okrem pár ušetrených centov na danom výrobku nezískame nič.
  • Ak používate worčesterovú omáčku do šalátov alebo na mäso, mali by ste vedieť, že je vyrábaná z uhynutých ančovičiek, ktoré sú nakladané do kyslého nálevu, až kým sa celkom nerozpustia.
  • Dali by ste si hrošiu polievku? V reštauráciách by ste ju márne hľadali, veď asi nikto ju nevyhľadáva, no historici zistili, že prvá polievka, o ktorej sú zmienky, bola uvarená práve z hrocha.
  • Ak ste fanúšikom arašidového masla a neviete si raňajky bez neho predstaviť, tak si skúste predstaviť hlodavce pobehujúce okolo výrobných mašín v konzervárňach. Asi Vám už tak chutiť nebude, ak si k nemu primyslíte niekoľko hlodavčích chlpov. 
  • I vy podávate k rybe cintrón? Tento tip sa k nám dostal až zo stredoveku. Tieto dve chuti nám prirodzene idú dohromady, no v minulosti nešlo len o ulahodenie zraku a hladným žalúdkom, ale kuchári dúfali, že v prípade zabehnutia kosti hosťom ju kyslosť citróna pomôže rozložiť.
  • Pokiaľ chcete kvalitnú kávu a radi si priplatíte, môžete si po ňu zabehnúť do susedného Rakúska. Ak Vám práve zobral manžel auto, tak využite autobazár na kontakt.sk. Chutná značková káva sa dá však kúpiť aj u nás, no ak si potrpíte na luxus, tak zaručene stavte na Viedeň. Vedeli ste, že zrnká najdrahšej kávy na svete sa vyrábajú z výlučkov mačky cibetovej? Tieto výlučky – cibety majú silný zápach, no po úprave sa zmení na neodolateľnú arómu a káva Kopi Luwak (taký je jej názov) sa tak stáva najdrahšou svojho druhu. Za polkilogramové balenie takejto kávy si zaplatíte neuveriteľných 420 EUR! 

Aby ste sa vyhli rôznym potravinársky trikom a znehodnocovaniu potravín, najlepšou radou je zaobstarať si vlastnú hydinu, ošípané, dopestovať domáce ovocie a zeleninu. Vyhnete sa tak rôznym obchodníckym praktikám. Môžno Vám to pripadá ako vtip, no dnes sa čoraz viac ľudí vracia k takémuto spôsobu života. 

Text: PR článok

Zdroj: magazin.atlas.sk, aktuality.sk

Foto: healthyfoodhouse.com