Úvod Tlačové správy V Španielsku zasadne na trón nový kráľ

V Španielsku zasadne na trón nový kráľ

1349
0
ZDIEĽAŤ

MADRID, 19. júnPo abdikácii kráľa Španielska Juana Carlosa sa v noci zo stredy na štvrtok skončilo jeho pôsobenie na kráľovskom tróne. Jeho syn a dedič princ Felipe bude vyhlásený za nového monarchu a to dnes na zasadnutí Cortes (oboch komôr parlamentu).

Na začiatku júna ohlásil 76 ročný monarcha svoj úmysel odstúpiť a včera (18. júna) podpísal abdikáciu, čo mu umožnil osobitný zákon. Presne o polnoci bol zákon publikovaný vo vestníku a tým nadobudol právomoc.

Tým monarcha otvoril cestu k vyhláseniu nového kráľa Španielska. Princ Felipe (46) bude vo štvrtok  korunovaný za Filipa VI. Jeho žena, 41-ročná bývala novinárka, princezná Letizia, bude prvá nearistokratická kráľovná a ich osemročná dcéra Leonor zdedí otcov titul, bude princeznou z Astúrie a najmladší dedič trónu v Európe.

Juan Carlos sa nebude podieľať na slávnostnej ceremónii. Po vyhlásení Filip VI. prednesie prejav, v ktorom predloží koncepciu a líniu svojho panovania.

Kedysi veľmi populárny Juan Carlos zohrával významnú rolu pri prechode Španielska na demokraciu (po páde diktatúry Francisca Franca v 70. rokoch). Počas diktatúry Franca si získal Juan Carlos veľkú priazeň tohto vodcu. Po jeho smrti sa ale ukázalo, že Juan Carlos mal o svojej vlasti úplne iné predstavy. Po smrti diktátora, namiesto upevňovania diktatúry, stál na čele tých, ktorí chceli Španielsko viesť na cestu modernej demokracie otvorenej svetu. Práve vďaka mladému kráľovi sa Španielsko pokojne transformovalo. Juan Carlos sa v roku 1962 oženil s gréckou princeznou Sophiou. V poslednom čase, však, stratil podporu verejnosti pre korupčné škandály a iné prešľapy. Výmenu na tróne aj preto sprevádzajú demonštrácie za ukončenie monarchie a vyhlásenie republiky. Počas štvrtkových ceremónií budú však z bezpečnostných dôvodov zakázané.

Text: Margaréta Holeniová

Zdroj: PAP, webnoviny.sk

Foto: elnuevodiario.com.ni