Úvod Tlačové správy Festival „animákov“ v Žiline

Festival „animákov“ v Žiline

1453
0
ZDIEĽAŤ

Žilina, 18. jún – Dnes sa v Žiline začal festival animovaných filmov Anča Fest. Siedmy ročník  medzinárodného festivalu potrvá do 22. júna. V slovenskej premiére môžu diváci vidieť to najlepšie z animovaných filmov celého sveta. Popri tom je pripravený bohatý sprievodný program.

Tento rok sa prihlásilo až 1 076 snímok zo 70 krajín. „Prišli nám oceňované filmy z animátorských veľmocí, akými sú Nemecko, Francúzsko, USA či Veľká Británia. No potešil nás aj záujem z krajín s veľmi nízkou produkciou “animákov”, ako napríklad Ekvádor, Nigéria či Kamerun,“ povedal pre pravda.sk programový riaditeľ festivalu Maroš Brojo.

Na festivale sa predvedie niekoľko naozaj hodnotných filmov ako napríklad Chlapec a svet (2013) brazílskeho rešiséra Aleho Abreu . “Chlapec a svet myslí na všetky generácie divákov rovnako. Vďaka hravosti si ho obľúbia deti. Dospelý človek zas popri bezprostrednej nálade rozozná veľmi otvorené posolstvo reagujúce na realitu súčasnej spoločnosti,” uviedol Maroš Brojo. Ďalšie zaujímavé a oceňované filmy sú Cheatin’ (2013) od Billa Plymtona, dokument režiséra Michela Gondryho – Je vysoký muž šťastný (2013) s podtitulom Animovaný rozhovor s Noamom Chomským a mnohé ďalšie. Celkovo si môžu diváci na podujatí vybrať z 502 krátkych a celovečerných filmov, z ktorých 78 bude súťažiť v jednotlivých sekciách. Projekcie sa konajú na Stanici Žilina-Záriečie, v Novej synagóge, Ster Century Cinemas, Rondel klube a kníhkupectve Artforum.

Hlavným ocenením, ktorú môže víťazná snímka získať je Anča Award – pre medzinárodné animované filmy do 30 minút, ktoré vznikli za posledné dva roky. Ďalšie ocenenia, ktoré môžu “animáky” získať, sú Anča Student Award, Anča Music Video Award, Anča Kids Award (víťazný film spomedzi zaradených 15 filmov vyberie detská porota). Novinkou tohtoročnej Fest Anče je ocenenie Anča Slovak AwardDi Award – špeciálna distribučná cena, ocenený film sa dostane priamo do slovenských kín ako predfilm. A rovnako atraktívnou cenou je víťazstvo v Animation Karaoke Battle, v ktorej sa akýmkoľvek tvorivým spôsobom sprevádza náhodne vybraný animovaný film. 

Festival Anča je letný festival s nenahraditeľnou atmosférou. Vo svojom programe ponúka filmy, aké už na Slovensku pravdepodobne nikde neuvidíte, ale aj množstvo workshopov či bohatý hudobný program. Medzi hostí festivalu patria legenda animovaného filmu Georges Schwizgebel, Max Hattler, Olav Lervik, Ventolin a ďalší.

Tento rok je festival dvojnásobne väčší ako ten minulý. Počas piatich festivalových dní ponúkne viac projekcií, viac workshopov, diskusií, výstav, koncertov – a určite aj viac zábavy! Tohtoročným festivalovým debutom je sprievodné podujatie v Novej Synagóge Game Days, na ktorom sa Vám predstavia nové, ale aj pripravované slovenské videohry. Okrem toho Vám tu premietnu dva celovečerné filmy s hernou tematikou.

O hudobné vystúpenia sa tento rok postarajú The Global Optimistic, Ventolín, DJ Jimmy Pé, DJ Reverend, Stroon a Dj Emilee. Kompletný program festivalu je na oficiálnej webstránke podujatia www.festanca.sk

Text: Margaréta Holeniová

Zdroj: festanca.sk, Pravda, Webnoviny, citylife.sk 

Foto: inforum.artforum.sk