Úvod Tlačové správy Odmietnutie prímeria, Ukrajina bojuje so separatistami

Odmietnutie prímeria, Ukrajina bojuje so separatistami

1263
0
ZDIEĽAŤ

Kyjev, 19.jún – Ukrajinskí vojaci a pro-ruskí separatisti boli dnes uzavretí v krutých bojoch na východe Ukrajiny po tom, čo rebeli odmietli výzvu zložiť zbrane, v línii mierového plánu navrhnutého prezidentom Petrom Porošenkom.   

Ťažké boje vypukli okolo štvrtej hodiny pri meste Krasnyj Lyman v Doneckej oblasti, ktorý bol pod vládnou kontrolou od začiatku tohto mesiaca.         

Dali sme teroristom ultimátum, aby sa cez noc vzdali svojich zbraní. Zaručili sme im bezpečnosť a vyšetrovanie v súlade s ukrajinským právom … Oni odmietli, ” povedal hovorca vládnych síl Vladyslav Selezňov. “Teraz sa snažíme zúžiť obkľúčenie. Oni sa ho snažia zlomiť,” dodal Selezňov.      

Zo strany rebelov nie sú o bojoch žiadne podrobnosti.

Porošenko, vymenovaný za prezidenta 7. júna, ponúka mierový plán na ukončenie separatistického povstania, vrátane ponuky jednostranného prímeria zo strany vládnych síl a amnestiu pre separatistov, akonáhle zložia zbrane.           

Porošenko sa má dnes stretnúť s regionálnymi úradníkmi z Doneckej a Luhanskej oblasit na východe Ukrajiny, kde vysvetlí svoj plán.      

Separatistické povstanie vypuklo vo východnej Ukrajine na začiatku apríla. Po pouličných protestoch v Kyjeve zvrhli vodcu Viktor Janukovyča a Rusko si pripojilo Krymský polostrov. Vo východnej Ukrajine rebeli volajú po zjednotení s Ruskom. Kyjev obvinila Rusko z podnecovania nepokojov na východe a umožnenie prechodu dobrovoľných bojovníkov z Ruska cez Ukrajinu, kde podporujú povstalcov. Moskva to popiera.

Prímerie zamietnuté

Násilie stálo doteraz  život 147 ukrajinských vojakov a 267 ich bolo zranených, vyjadrilo sa v stredu ministerstvo obrany. Avšak aj mnoho separatistických militantov, civilistov a členov iných vojenských útvarov bolo zabitých, takže celkový počet obetí je oveľa vyšší.

Ukrajinske sily, ktoré stratili 14. júna 49 opravárov, kedy separatisti zvrhli vojenský vrtuľník v regióne Luhansk, boli postupne obkľúčené povstaleckými pozíciami na juhu a východe oblasti Krasnyj Lyman, vrátane pevnosti rebelov zo Slavianska.

Až 4000 separatistických bojovníkov mohlo byť zapojených do štvrtkových bojov pri  Krasnyjom Lymane. Obrnené vozidlá a tanky boli pravdepodobne používané oboma stranami,“ povedal vojenský zdroj.

Vojenské zdroje tiež uviedli, že ukrajinské sily vystrelili letáky do povstaleckých oblastí  a dali im ultimátum, aby zložili zbrane v súlade s Porošenkovým plánom.
Keď bola odozva  odmietnutá, sily na protiteroristické operácie prešli k aktívnemu správaniu,” povedal Dmytro Tymchuk, vojenský analytik s dobrými zdrojmi v armáde. 

Je to veľká bitka, ktorá presahuje všetko, k čomu tu doteraz došlo,” povedal vojenský zdroj.

Olesya, žena z obce Yampil, blízko Krásny Liman, povedala, že ukrajinské sily vstúpili do dediny v obrnených vozidlách nesúcich ukrajinskú vlajku.
Žiadna streľba. Vyšli sme na ulicu a pozerali sme sa na kolónu. Potom sme sa vrátili schovať sa do našich domovov,” povedala v telefonickom rozhovore z jej domu, kde bola so svojím manželom a päťročnou dcérou. “Ale bojovalo sa celú noc. Bomby lietali nad našimi hlavami. Lietadlá leteli ponad nás a my sme mohli počuť ťažké zbrane. Je to hrozné, čo sa tu deje,” povedala.
V súčasnej dobe prebieha aktívna fáza ATO (anti-teroristické operácie) v oblasti Krasny Liman,” povedal Selezňov .           

Na otázku o správe, že by mohlo byť zapojených 4000 separatistov, Selezňov, hovorca vládnych síl, odpovedal: „Tak potom tam bude treba 4000 rakiev.“

Text: Margaréta Holeniová

Zdroj: Reuters

Foto: abcnews.go.com