Úvod Tlačové správy Užite si zdravú grilovačku

Užite si zdravú grilovačku

1709
0
ZDIEĽAŤ

Mňam, kto by to nemal rád? Jasné, snáď vegetariáni a milovníci zdravého jedla. No to ešte neviete, že i grilovať sa dá kultivovane, umelecky a zdravo. Prečo by ste sa mali zriecť tohto pôžitku iba preto, že Vám niekto povedal, aké je to škodlivé? Nájdite si svoju vlastnú cestu a ukážte všetkým, ako sa griluje. Nemusíte ani brúsiť kuchynské nože, pretože mäsko bude mäkučké, chutné a zdravé. Nech sa páči, dovoľujeme si Vám pri tom troška pomôcť.

Základné pravidlá

V podstate sú iba dve – kvalitné suroviny a správna teplota pahreby. Samozrejme, ostatné je už iba o Vašej zdatnosti a gurmánskych schopnostiach.

Ak Vám môžeme poradiť, nekupujte marinované mäso. Prečo? Odpoveď je jednoduchá. Keď si ho namarinujete samy, budete si istý tým, čo vložíte do úst. Správne mäsko na grilovanie je také, ktoré je obrastené tukom. Nemusí ísť o nič extra, no mal by tu byť nejaký ten mastnejší kúsok. Je to najmä kvôli tomu, aby tukové okraje chránili produkt pred horúčavou grilu a zabezpečili jeho jemnosť. Nikto Vás nenúti jesť tieto mastné časti, no odstráňte ich až po ugrilovaní. Prirodzenou súčasťou záhradných grilovačiek je i stojan na nože, takže nebude problém zbaviť sa týchto „prebytočných“ častí.

Ako marinovať?

Každý majster grilu si dokáže pripraviť vlastnú marinádu. Nemusíte sa báť, v podstate nejde o nič zložité. Nachystajte si iba kvalitný olej a prísady podľa vlastného uváženia. Olejové marinády sú „neškodné“, a preto môže byť do nich mäso vložené  hneď po kúpe. Pokiaľ však experimentujete s citrónovou šťavou a octom, nepreháňajte to zbytočne. Mäso sa neodporúča držať v takomto náleve viac ako štyri hodiny. Nepoužívajte ani príliš veľa soli. Pre kultových milovníkov zdravej kuchyne si dovoľujeme poradiť, aby marinovali v sklenených miskách namiesto kovových.

Nič neunáhlite

Áno, iste ste už všetci hladní, no nikam sa neponáhľajte. Hostiteľ by mal začať rozohrievať pahrebu v dostatočnom predstihu pred príchodom hostí. Prílohy by mali byť už tiež nachystané. Pokiaľ sa skutočne nemôžete dočkať, doprajte si radšej malý dezert, alebo si zobnite napríklad olivy. Výbornou alternatívou je tiež fondue, pokrm pripravený z roztaveného syra nad ohňom. Okrem syrových sa však pripravujú aj mäsové, rybacie, ale dokonca i čokoládové fondue. Je iba na Vás, ako sa hosťom ulahodíte.

Na záver

Pozor si treba dávať na dostatok uhlia. Dobrý majster grilu vie presne odhadnúť množstvo potrebné na určitú porciu mäsa. Nemalo by sa totiž stať, že musíte pahrebu uprostred grilovania nanovo rozohrievať. V Rakúsku sa zvyknú k uhliu pridávať i vysušené zvyšky ovocia, ktoré dodávajú mäsu lahodnejšiu chuť a arómu. Mäso nemusíte obracať každých pár sekúnd. Nechajte ho prepiecť na jednej strane niekoľko minút. Teplota by nemala byť agresívna, grilujte skôr pomalšie. Je síce pravda, že to trvá dlhšie, ale kvalita stojí za to. Ryby je lepšie grilovať v alobale. Nikdy nezabudnite gril očistiť, nepečte na ňom znova i ďalší raz. Dôležitá je i hygiena rúk.

Grilovanie je zábava a pokiaľ viete, ako na ňu, tak i neškodná. Nebojte sa toho!

Už nám zostáva iba popriať dobrú chuť.

Zdroj: restauracie.etrend.sk

Foto: meritline.com