Úvod Tlačové správy Moderné a útulné

Moderné a útulné

1155
0
ZDIEĽAŤ

Občas o sebe trošku s nevôľou prehlasujem, že som umelec. Prečo s nevôľou? Ľudia sa totiž ešte stále zvyknú na tento druh povolania, živobytia či realizácie pozerať z akejsi výšky. Zvlášť, keď dodám, že u mňa dominuje moderné výtvarné umenie. Podaktorí skrývajú rozpaky, iní sa radšej rýchlo vzdialia, no sú i takí, ktorí prejavia záujem diskutovať. No i táto skupinka sa delí na tých, ktorých táto téma reálne zaujíma, vyznajú sa a dokážu vyjadriť obdiv. A potom sú tú tí, čo debatujú iba preto, aby kritizovali alebo podrýpavali. V každom prípade si z neprajníkov nič nerobím. Odmalička som vedel, že sa chcem venovať umeniu. Tento sen ma privial do nášho hlavného mesta a tu si budujem aj svoju pozíciu medzi odbornou i laickou verejnosťou. Keďže milujem moderné veci, chcem, aby bol taký i môj osobný svet – auto, byt a jeho zariadenie. Momentálne hľadám úplne nové bývanie a s týmto mi pomáha Finep.sk.

Umelec je náročnejší na život

Neraz sa ohľadom moderného umenia stretávam s otázkami, ktoré hľadajú odpoveď na to, či ide skutočne o skvost alebo skôr o gýč. Je takéto umenie pekné alebo naopak škaredé? Jednoznačná odpoveď neexistuje, pretože ide o otázku vkusu. Každý umelec sa na svet pozerá inými očami, inak ho vyjadruje a vníma. Môže nájsť ľudí, ktorí sa naň pozerajú rovnako, ale i takých, čo vidia všetko úplne inak. Z vlastnej skúsenosti viem, že byť umelcom nie je ľahké. A to nehovorím iba o kritike, konkurencii, možnostiach a neporozumení. Ide práve o ten pohľad na svet. Neustále očakávam viac, chcem niečo viac a hľadám niečo viac. I z tohto dôvodu potrebujem aktuálne nové miesto pre život, kde by som mohol pokojne tvoriť, a teda ma nebude obmedzovať ruch či zatekajúci byt. Rozhodol som sa troška vyčkať, aby som si následne mohol vychutnať moderný, vkusný a útulný byt, ktorý zaručuje Jégého alej. Život je krátky, umenie je dlhé, povedal Vladimír Mináč. Poteším sa, keď ma moja práca prežije, no žijem tu a teraz. Svoj krátky život si chcem vychutnať na úrovni.

Neustále experimentovanie

Práca umelca je o nepretržitom experimentovaní. Často prehlasujem, že moja fantázia nikdy nespí. Pracuje non-stop. Občas ma niečo napadne, keď si idem zabehať so psom alebo v momente, keď chystám večeru. Napríklad včera som dostal nový nápad, keď som dal svoj starý byt na predaj. Bratislava mi neustále predkladá nové možnosti a chce, aby som prekonával svoje hranice. Experimentujem v súkromných i profesionálnych oblastiach. Človek by nemal zostávať na jednom mieste. Zmena je život a každé miesto prináša so sebou niečo nové. Aj keď vystavujem prevažne v Bratislave a Viedni, cestujem po celom svete, aby som zbieral inšpiráciu. Na záver si dovolím začínajúcim umelcom odkázať, že ak neviete znášať kritiku, tak do toho nechoďte. Kritika, a najmä tá zlá, je totiž základom toho, aby ste mohli rásť. Zamyslite sa predsa, nič s podtitulom „ÚSPEŠNÉ“ sa vo svojich začiatkoch neobišlo bez kritiky.  

Foto: finep.sk