Úvod Dom, byt a záhrada Už len krok k vašej vysnívanej obývačke

Už len krok k vašej vysnívanej obývačke

310
0
ZDIEĽAŤ
Už len krok k vašej vysnívanej obývačke

Každý, kto niekedy zariaďoval byt či dom potvrdí, že je to neľahká úloha, najmä vtedy, ak stojíte v prázdnej miestnosti a pýtate sa: “Kde začať?” Existuje predsa toľko vecí, ktoré musíte vziať do úvahy: štýl vášho bývania, veľkosť izby či v neposlednom rade rozpočet. Inými slovami, musíte si premyslieť usporiadanie sedacej súpravy, musíte vedieť kam umiestnite konferenčný stolík, stôl pod TV, úložné skrinky alebo napríklad taburetku. Máme pre vás niekoľko nápadov, ako usporiadať nábytok vo vašej obývacej izbe tak, aby vám spríjemnil vaše bývanie a zároveň bol ozdobou vášho domova.

Odmerajte si vašu obývačku

Možno budete prekvapení, ale odborníci v prvom rade odporúčajú odmerať si pôdorys vašej obývacej izby a nakresliť si na papier presné rozmery nábytku, nad ktorým uvažujete. Či už ide o sedačku, konferenčný stolík alebo stôl pod TV, mali by ste presne vedieť, akú veľkosť majú všetky tieto komponenty, aby ste sa mohli pohrať s ich rôznym rozmiestnením.

Nájdite ohnisko vašej obývacej izby

Ak rozhodnete o ohnisku vašej obývačky, uľahčí vám to ďalšie plánovanie a rozloženie ostatných kusov nábytku. Televízor, krb, luster alebo sedačka. Musíte vedieť, ktorý kus nábytku či doplnku vo vašej obývačke bude ten, od ktorého sa bude odvíjať ďalšie umiestnenie konferenčného stolíka alebo stola pod TV. Zvyčajne je ohniskom miestnosti sedacia súprava. V prípade, že chcete takéto usporiadanie zdokonaliť, umiestnite kreslá okolo konferenčného stolíka, zabezpečíte tak ľahkú interakciu s návštevou či celou rodinou, ktorá sa v obývačke zvyčajne stretáva. Čo je najdôležitejšie, vyplníte tak medzery, ktoré v priestore vzniknú. Nezabúdajte, že pre zvýšenie komfortu by mal konferenčný stolík byť v takej vzdialenosti, aby ste naň pohodlne dočiahli rukou.

Nezabúdajte na detaily

Ak máte zadefinované, kde sa bude nachádzať vaša sedacia súprava, môžete prejsť k usporiadaniu úložných priestorov. Komody či iný odkladací nábytok by ste mali sústrediť k okrajovým častiam obývačky, alebo ak vám to priestor umožňuje, aj na stenu. Ak vám to veľkosť vašej obývačky dovoľuje, vysoké, otvorené skrine s rodinnými fotografiami vyzerajú výborne vo veľkom priestore a dodajú vašej obývacej izbe atmosféru domova.

Rozžiarte váš obľúbený priestor svetlom

Pri zariaďovaní obývacej izby nezabudnite ani na svetlo. Vysokú lampu môžete umiestniť pri kresle, či v blízkosti rohovej sedacej súpravy, poslúži vám pri čítaní vašej obľúbenej knihy. Na konferenčnom stolíku alebo stole pod TV by sa lampa nemala nachádzať. Najmä konferenčný stolík slúži na odkladanie ovládačov alebo napríklad nápojov, čo ocení najmä vaša návšteva. Bodovými svetlami upriamte pozornosť na tie prvky v obývačke, ktoré sú pre vás najdôležitejšie. Môže ísť o obrazy, fotografie, knižnicu a podobne. Ak sa rozhodnete pre lustre, tie by mali byť vycentrované nad hlavným priestorom na sedenie, teda nad sedačkou.

Obývacia izba je priestor, v ktorom sa stretávate s rodinou alebo priateľmi. Dajte si na jej zariadení záležať. Pretože ak sa vám podarí zaobstarať si nábytok, ktorý vašu izbu premení na domov, vaši známi sa u vás budú cítiť príjemne a budú chcieť zostať o čosi dlhšie.