Úvod Tlačové správy Ťavie závody s robotickým džokejom

Ťavie závody s robotickým džokejom

1927
0
ZDIEĽAŤ

Dubaj, 21. jún – Jednou z najväčších atrakcií Dubaja sú preteky tiav. Zvláštnosťou týchto závodov je predovšetkým to, že na ťavách nesedia džokeji, ale diaľkovo ovládané roboty.

Závody tiav, ktorých tradícia siaha až do 7. storočia nášho letopočtu zažívajú v súčasnosti renesanciu a to najmä v Dubaji. Tieto preteky tvoria most medzi pôvodnými tradíciami udržiavanými domorodcami a modernou realitou jedného z najrýchlejšie rastúcich miest na svete.

Ťavy bežia v prirodzenom prostredí po púštnom piesku a na ich chrbtoch dominujú na tento účel vyrobené roboty. „Je to vlastne malý a ľahký (váži 2 – 3 kg) diaľkovo riadený džokej,” opisuje Marta Alie, Poľka žijúca v Dubaji, ktorá je licencovaným sprievodcom v meste. Len donedávna boli džokejmi deti, ale vo viacerých krajinách je to zakázané.

Keď sa začnú preteky, môžete vidieť nielen ťavy, ale i veľa off-road vozidiel. Zvláštnosťou dráhy je, že sa pozdĺž nej tiahne vozovka, po ktorej sa rútia  autá a v nich  sedia tí, čo ovládajú džokeja i majitelia, cvičitelia zvierat a občas aj my – diváci, pretože niektoré z týchto pretekárskych dráh nemajú tribúny,“ vysvetľuje sprievodkyňa.

Vlastník najrýchlejšej ťavy si berie domov 5.000 dirhamov (1000 eur) a luxusné auto, čo nie je až taká ohromná cena, ak sa vezme do úvahy fakt, že hodnota ťavy sa pohybuje niekedy aj okolo 2,7 milióna dolárov. Tak vysoké hodnoty, však, nie sú pravidlom – mladú ťavu je možné kúpiť už za 3.000 dirhamov.

Ťavie preteky sú v Perzskom zálive  tradičný šport  a seriózna záležitosť. Konajú sa v v piatok a sobotu, počas zimnej sezóny, od októbra do začiatku apríla a pravidelne  počas roka. V Dubaji ťava, ktorá zaujme šejka svojimi víťazstvami, môže vymeniť majiteľa za fantastickú sumu peňazí. Bývaly prezident Spojených arabských emirátov šejk Zayed a ďalší šejkovia schválili ťavie dostihy a poskytli finančnú podporu pre občanov, ktorí sú strážcami tiav.

V Dubaji je najobľúbenejšia trať Al Marmoum. Závody sú na vzdialenosti  od 1 do 10 km v závislosti od veku a veľkosti tiav. Vstup na závody je zadarmo.

Autorka: Margaréta Holeniová

Zdroj: PAP, EPA

Foto: dailymail.co.uk