Úvod Financie a ekonomika Čína a Grécko podpísali 5 miliardovú zmluvu

Čína a Grécko podpísali 5 miliardovú zmluvu

1287
0
ZDIEĽAŤ

ATÉNY, 22. jún – Čína a Grécko podpísali počas návštevy čínskeho premiéra Li Keqiangv obchodnú zmluvu v hodnote asi 5 miliárd dolárov. Zahrňuje tiež vývoz a stavbu lodí. 

Obaja premiéri slávnostne inaugurovali vlak, ktorý bude prepravovať kontajnery s čínskymi výrobkami z areálu Cosco, prostredníctvom siete gréckych dráh (OSE), na pevninu Európy.

Čína prejavila záujem o kúpu železníc, vystavanie letiska na Kréte  a túži aj po väčšinovom podiele v prístave Pireus. Čínska spoločnosť už teraz prevádzkuje dve móla v tomto prístave.

Grécko chce prilákať zahraničné investície na zredukovanie jeho štátneho dlhu a vysokej nezamestnanosti. Pán Li bol v Grécku v rámci turné po európskych krajinách. Je to jeho prvá návšteva od nástupu do úradu v roku 2013.

Riešenie výhra-výhra

Čína prikladá veľký význam jedinečnej gréckej zemepisnej polohe s jej výhodnou pozíciou – brány do Európy,“ povedali obe krajiny v spoločnom vyhlásení.

Grécky premiér Antonis Samaras uviedol, že Čína mala záujem o grécke letiská a dúfal, že krajina by sa mohla „stať tranzitným centrom pre leteckú dopravu“.

Pán Li opísal prístav Pireus ako perlu v Stredozemnom mori a zdôraznil, že by sa mohla stať „jedným z najviac konkurencieschopných prístavov na svete.

Čínska štátna lodná spoločnosť – Cosco vyhrala v roku 2008 až 35 ročnú nájomnú zmluvu na rozšírenie dvoch hlavných kontajnerových terminálov v prístave. Tiež chce investovať 310 miliónov dolárov na rozšírenie prístavu, dohoda by ale vyžadovala súhlas Európskej únie.

Posledné zmluvy sú výhodné pre obe strany – Grécko zúfalo potrebuje získavať finančné prostriedky a Čína chce bránu do Európy v hodnote, ktorá poteší,“ povedal reportér BBC v Aténach Mark Lowen. „Avšak nie všetci Gréci sú nadšení: opozícia hovorí, že vláda predáva rodinné striebro príliš lacno,“ dodáva korešpondent.

Autorka: Margaréta Holeniová

Zdroj: BBC, EPA

Foto: bigthink.com