Úvod Tlačové správy Rodinné farmy v Nemecku na ústupe

Rodinné farmy v Nemecku na ústupe

1124
0
ZDIEĽAŤ

Obrábaniu ornej pôdy sa v Nemecku venovalo viac ako 250.000 rodín. V praxi to znamenalo asi 90% podielu v sektore. Ako však uvádzajú posledné štatistiky, dnes je situácia iná, a teda ide o pokles vo výške až 6%. Zanikajú najmä menšie hospodárstva. Množstvo fariem s výmerou pod päť hektárov obrábanej pôdy kleslo za posledné tri roky o 15 %.

Napriek tomu sú roľnícke hospodárstva v Nemecku ešte stále väčšinou rodinnými podnikmi. Ľudia žijú pre svoje políčka a odovzdávajú si ich z pokolenia na pokolenie. 

Najnovšie výpočty tiež uvádzajú, že v nemeckom poľnohospodárstve pôsobilo viac ako 100 akciových spoločností, takmer 3000 spoločností s ručením obmedzeným a 17.500 tzv. spoločností občianskeho práva.

Na nemeckých rodinných farmách nechýbajú ani najmodernejšie poľnohospodárske stroje. Niektoré si dokonca zadovážia aj náhradné diely a servis strojov si tak zabezpečia sami. Ide o funkčnú a sebestačnú komunitu, ktorá rokmi “vystrieľala” všetky neduhy. Aj keď v súčasnej dobe nie je ľahké niečo takéto ustáť, mnohí z nich by nemenili. 

Na rodinných farmách pracovalo asi 777.000 osôb. Z nich bolo 505.000 členov rodín. Mali takmer 60.000 stálych námezdných a vyše 212.000 sezónnych zamestnancov. O produkciu potravín sa vlani v Nemecku staralo spolu viac ako milión osôb.

Na Slovensku skôr raritou

Aj keď máme na Slovensku množstvo fariem, len zriedka ide o tie rodinné. Typické farmárske usadlosti, aké poznáme z Rakúska či západného Nemecka, sú na Slovensku stále mimo hlavného poľnohospodárskeho diania. 

V posledných rokoch sme svedkami výrazného zníženia počtu fariem, najmä tých menších, respektíve rodinných, a tým aj poklesu zamestnanosti. Ak by tento pokles pokračoval súčasným tempom až do roku 2050, tak by na svete prišlo o prácu asi 1,6 miliardy farmárov.

Na Slovensku je takýchto firiem veľmi málo, jedinci si radšej zabezpečia kvalitné rýpadlá či minirýpadlo overenej značky a nimi „po dedinsky“ podnikajú. Záložné zdroje, elektrocentrály a iné vybavenie, ktoré si ich práca vyžaduje, zháňajú v bazároch, ale i od skúsených profesionálov, pretože u nás neexistuje zabehnutá rodinná výbava. 

Rok 2014 je rokom rodinných fariem

Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) vyhlásila rok 2014 za Medzinárodný rok rodinných fariem, aby podporila tento druh podnikania. 

Zdroj: TA3, Roľnícke noviny

Foto: germany.travel