Úvod Automagazín Povinnosť prezúvania zimných pneumatík doma a v zahraničí

Povinnosť prezúvania zimných pneumatík doma a v zahraničí

1466
0
ZDIEĽAŤ

Síce na Slovensku zákon povinnosť používať zimné pneumatiky neupresňuje jasným intervalom dátumov, ak je na cestnej vozovke súvislá vrstva snehu, vtedy bez nich na cestu jednoducho nemôžete. Aj preto sa odporúča mať zimné gumy obuté približne od polovice novembra až do konca marca. V iných európskych štátoch je to však odlišné. Ak plánujete cestu za hranice na vašom aute, práve v tomto článku sa dozviete, kde v zime bez zimných pneumatík ísť jednoducho nemôžete.

V Česku a Rakúsku sú zimné pneumatiky limitované dátumom

Českej republike je na rozdiel od Slovenska povinnosť jazdy na zimných pneumatikách ohraničená zákonom. Všetky vozidlá ich musia mať obuté v čase od 1.novembra do 31.marca, ak sa na cestnej vozovke nachádza vrstva snehu alebo si to vyžadujú iné poveternostné podmienky. Keďže nikdy neviete, kedy sa počasie môže zvrtnúť tak, že táto podmienka bude splnená, do Čiech v uvedenom intervale jazdite len na zimných gumách. U našich Rakúskych susedov je situácia podobná s rozdielom, že povinnosť mať zimné pneumatiky je predĺžená až do 15.apríla a zimné gumy musia mať dezén minimálne 4 mm.

Ako je to v Nemecku a vo Švédsku?

Mnoho Slovákov jazdí do práce až do Nemecka, a to aj počas zimy. V Nemecku rovnako zákon všetkým vodičom ukladá, že na zasneženej alebo zľadovatenej vozovke smú jazdiť len na zimných gumách. Nedodržanie tohto ustanovenia speje až k pokute, ktorá môže vzrásť na horibilné sumy v prípade, ak spôsobíte nehodu. Navyše, skráti sa aj poistné plnenie z poistky auta. Vo Švédsku zas na aute musíte mať obuté pneumatiky s označením Mud and Snow, a to od 1.decembra do 31.marca.

Postih nehrozí, no napriek tomu sú odporúčané

Pri jazde do Poľska, Maďarska, Francúzska či napríklad Talianska vám za absenciu zimných pneumatík počas zimných mesiacov nehrozia žiadne postihy, keďže zákony ich používanie nijak neupravujú. Napriek tomu je však v záujme vašej bezpečnosti, aby ste boli pripravení na každú okolnosť a mali cez zimu zimné pneumatiky radšej obuté.

Autorské právo: dolgachov / 123RF Reklamní fotografie