Úvod Zdravie a Štýl Zdravá a vysoko etická – prírodná kozmetika

Zdravá a vysoko etická – prírodná kozmetika

1286
0
ZDIEĽAŤ

V dnešnej dobe je na výber také obrovské množstvo tovaru, že nie je problém vybrať si aj kozmetické prípravky podľa zásad, ktorými sa v živote riadime. Na dobré časy svitlo už dávnejšie aj vegánom či ľuďom, ktorí chcú podporovať etický princíp výroby kozmetiky. O čom vlastne hovoríme?

Zloženie takýchto produktov je často čisto prírodné, samozrejme ak si vybertieme osvedčeného výrobcu či predajcu, certifikovaná bio kozmetika je najlepšou istotou. Bez syntetických látok a konzervantov takáto kozmetika prakticky nezažaťuje telo a znižuje sa tak riziko vzniku alergií a problémov. To je jedna stránka veci, avšak prírodná kozmetika je často navyše bez akýchkoľvek živočíšnych produktov, čo je vecou, ktorá vyhovuje vegánom či vegetariánom. Azda najlepším pozitívom prírodnej kozmetiky sú však účinky. Samozrejme, dá sa na to nahliadať z dvoch pohľadov – na jednej strane drahé krémy s obsahom umelých zložiek účinkujú rýchlo, na strane druhej sa ale sila vitamínov práve vplyvom výroby môže výrazne znížiť. Opäť sa tak dostávame k už spomenutému – pri kúpe prírodnej kozmetiky je dobré vopred si o nej zistiť, akým spôsobom sa vyrába, pretože nie je bio ako bio. Jedna vec je pútavá etiketa, iná vec je zase to, nakoľko bio je daný produkt reálne. A tu sa možno naozaj spoľahnúť jedine a len na certifikáty. Tie totiž spoločnosť nedostáva len tak, ale až pri dodržiavaní najprísnejších pravidiel pre prípravu biokozmetiky. Vyhnete sa tak napríklad sklamaniu z toho, že ten neuveriteľne lacný arganový olejček, ktorý ste si nedávno zakúpili, vôbec nepomáha pri revitalizácii a hydratácii pleti tak, ako bolo ospevované.

prirodni-kosmetikaPrírodná kozmetika má často ešte jeden aspekt, a to etický. Často sa totiž najvzácnejšie prírodné zázraky schovávajú v krajinách, kde je nižšia životná úroveň, a pre zachovanie kvality daného produktu by sa to v tejto krajine malo vyrábať aj naďalej. Ľudia, ktorí výhody prírodných esencií poznajú od nepamäti, sú najlepším dôkazom toho, že daný produkt funguje. Rozšírením do celého sveta a vzrastom popularity napríklad marockého arganového oleja či ílu ghassoul, sa mohli zlepšiť životné podmienky tisícok predovšetkým žien, ktoré na jeho výrobe pracujú. Marocké ženy kedysi zďaleka nemali takú voľnosť, ako dnes, nemohli pracovať a prinášať do rodín zisk. Dnes už sú oproti minulosti značne emancipované a vďaka rastúcemu dopytu po týchto prírodných produktoch môžu mať prácu a pohybovať sa v spoločnosti. To dodáva takto vyrobenej prírodnej kozmetike ešte vyššiu hodnotu. Príkladom takýchto výrobkov je spoločnosť Sagrada Natura, ktorá sa zaoberá predovšetkým dovozom najkvalitnejších surovín, ako je arganový olej, opunciový olej či marocký íl ghassoul, vyprodukovaných v manufaktúrach podľa najprísnejších pravidiel ekologického hospodárstva.