Úvod Dom, byt a záhrada Nesmrteľné drevené podlahy: Nepatria len na chalupu!

Nesmrteľné drevené podlahy: Nepatria len na chalupu!

1343
0
ZDIEĽAŤ

Drevené podlahy sú veľmi obľúbené aj preto, že sú dobré, aj keď sú už staré. Doslova prežijú generácie. Takú výhodu má len máloktorý materiál. Navyše interiéru dodávajú prirodzenosť, pomáhajú príjemné prostredie.

Určite to potvrdíte aj sami: po podlahe na vašej chalupe chodila už babička vašej babičky, teraz po nej behajú vaše deti a stále je funkčná. Dýcha prirodzenosťou a históriou, je krásna, a to aj so svojimi nedostatkami. krásu a prirodzenosť tohto prírodného materiálu sa darí napodobňovať aj iným krytinám, no v životnosti resp. možnosti obnovy, drevo prekonať nemôžu.

Drevené podlahy nielen na chalupu

Neznamená to však, že drevené podlahy patria len na chalupy či do štýlových interiérov. Moderné kolekcie drevených podlahových krytín z veľkej časti stavajú práve na zdaní veku. Aj v nedávno vyrobených kúskoch nájdete ryhy, priehlbiny, stopy po dláte, pozostatky kartáčovania či dierky po červotoči, ktorý v danom dreve nikdy nebol. Nenechajte sa však pomýliť, takéto drevené podlahy majú svoje miesto aj v čisto moderných interiéroch, kde stoja v úlohe protipólu k modernému vybaveniu.

Na výber je, samozrejme, aj mnoho iných podôb drevenej podlahy, ktorá sa v nedokonalostiach obmedzí len na neopakovateľnú kresbu či farebnosť dreva. Povrch drevenej podlahy môže byť aj úplne rovný, hladký a prípadne aj s vysokým leskom.

Jeho veličenstvo, dub

Vo vlhkých priestoroch, ako je napríklad  kúpeľňa, sa uplatnia exotické dreviny, ktoré do priestoru vnesú výnimočnú farebnosť v prirodzene tmavých či červenkastých tónoch a najmä odolnosť voči vlhkosti. Zvyšku interiérov v súčasnosti vládne dub. Podstatná je jeho tvrdosť, jedinečná kresba – výrazné letokruhy, monotónne striedanie svetlo šedej a tmavej. Dubové drevo sa potom rôzne morí alebo bieli, no jeho jedinečnosť sa tým nestráca.