Úvod Zdravie a Štýl Nesmrteľné pánske bombery majú zelenú: Poznáte ich históriu?

Nesmrteľné pánske bombery majú zelenú: Poznáte ich históriu?

1361
0
ZDIEĽAŤ

Ako množstvo ďalších ikonických kúskov pánskeho oblečenia, tak aj pánske bombery majú pôvod v armáde. Prešli si tiež etapami, kedy sa podľa nich dalo rozoznať členovia určitých skupín. Dnes ich už ale môže nosiť ktokoľvek. Bombery sa tak stali výbornou voľbou pre jesenný šatník.

Bunda letcov

Prvé letecké bundy sa vyrábali z kože a vlny, aby boli schopné ochrániť letcov v otvorených kokpitoch pred chladom. Ako sa však postupom času vyvíjali lietadlá, koža začala byť nepraktickou, najmä vo vlhkom počasí. Keď spolu s vlnenou podšívkou nasiakla vodou, bola ešte ťažšia. Pri nízkych teplotách zase zamrzla.

Americká armáda tak priniesla známu bundu B-12, ktorá sa vyrábala z nylonu, vďaka čomu bola výrazne ľahšia a odolnejšia voči dažďu. Od svojej nástupkyne, legendárnej MA-1 sa už potom príliš nelíšila. Tá bola tiež z nylonu, no zmizol z nej veľký golier z ovčej vlny. Neskôr pribudlo pár vylepšení, napríklad výrazná oranžová podšívka, ktorá pomohla lepšie nájsť letca v prípade nehody.

Bombery ako módny hit

Hoci boli pánske bombery neskôr vyradené z americkej armády, stali sa populárnymi pre civilné obyvateľstvo. Pánske bombery si vždy nejakým spôsobom dokázali nájsť svoje miesto vo svete módy. O ich slávu sa v osemdesiatych rokoch postarali hollywoodske hviezdy. Na striebornom plátne sa v ňom objavil napríklad Tom Cruise či Steve McQueen. Neskôr boli pre zmenu obľúbené medzi rapermi. Pánske bombery sa tiež stali tradičným oblečením pre jeden z amerických národných športov – baseball.

Pánske bombery si prešli mnohými úpravami aj slabším obdobím, no dnes sú opäť hitom. Nájdete ich takmer vo všetkých kolekciách a vyberať si môžete z množstva strihov aj materiálov.

Keď budete uvažovať nad tým, ako bomber zakomponovať do svojho šatníka, nehľadajte v tom žiadnu vedu. Najlepšie vyzerá v kombinácii s jednofarebným tričkom alebo košeľou, úzkymi džínsami a teniskami. Pozor si však dajte pri výbere veľkosti. Mal by vám správne sedieť v ramenách a dĺžke rukávov.